Vláda mení daň za istoty. Ľuďom ušetrí miliardu, elektrárne získajú Mochovce

Lucia Lauková, Pravda | 16.02.2022 10:42
271975706 273526534890604 2668706726355938953 n Foto:
Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík
Špeciálna daň z jadra nebude. Namiesto toho sa minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a hospodárstva Richard Sulík (SaS) dohodli so Slovenskými elektrárňami na zmrazení ceny elektriny pre bežných ľudí. V rokoch 2023 a 2024 tak garantujú, že dvom miliónom domácností nestúpne cena elektriny. Ministri uviedli, že jedna domácnosť vďaka tomuto kroku ušetrí 500 eur za dva roky. Dovedna pôjde zhruba o jednu miliardu eur.

V súčasnosti rodina v byte zaplatí za elektrinu maximálne o 32 eur viac ako vlani, za rok celkovo 350 eur. Účet pre rodinný dom s elektrickým vykurovaním a ohrevom vody vyjde o takmer o 146 eur viac a ročne zaplatí dohromady 1 108 eur. A tak by to malo ostať aj nasledujúce dva roky. A to aj napriek očakávanému rastu cien elektriny na svetových trhoch.

VIDEO: Matovič: Rodiny ušetria na cenách elektriny miliardu eur.
Video

Koľko domácnosti naozaj ušetria, sa ukáže až neskôr. „Nevieme to a pochybujeme, že to niekto dnes vie povedať. O úspore sa dá hovoriť až po tom, keď budeme poznať burzové ceny v druhom a treťom kvartáli roka,“ hovorí pre Pravdu špecialista na energetiku Martin Semrič z Magna energia. Od trhových cien sa bude vyvíjať koncová cena pre rodiny. „Vo februári, v situácii, keď na trhu panuje množstvo neistôt, nie je možné tento vývoj predvídať. Úspora tak môže byť vo výške miliardy eur, ale pokojne to môžu byť miliardy dve, tri alebo aj nula,“ reaguje odborník.

V Slovenských elektrárňach, najväčšom výrobcovi elektriny u nás, kontroluje štát 34 percent. Zvyšok si delí spoločnosť EPH ovládaná Patrikom Tkáčom a Danielom Křetínským a talianskou firmou Enel. Memorandum o dohode podpísali ministri na verejnej tlačovej konferencii spolu s predstaviteľmi EPH a Enelu.

Minister financií Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič
+9Minister financií Igor Matovič

Na alarmujúci rast cien upozorňuje aj šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris (nom. SaS). Ten na parlamentnom výbore pre hospodárske otázky predstavil odhady cenového rastu v budúcom roku. Ohlásil, že pokiaľ nepríde k razantnej zmene, ľudia sa môžu pripraviť na dvojnásobné ceny oproti dnešku. Dohoda o zmrazovaní ceny na 62 eurách za megawatthodinu prichádza v čase, keď sa elektrina obchoduje po 140 eurách. „Očakávaný cenový vývoj do budúcna je jasný. Trhy naznačujú, že ceny zásadne neklesnú. Komodita by tak išla v budúcom roku o 100 percent hore,“ vyčíslil Juris.

Karol Galek, Andrej Juris Čítajte viac Elektrina za dvojnásobok. Regulátor prepočítal prvé ceny na rok 2023

Dodávatelia zostali zaskočení

Ako to bude fungovať v praxi? „Slovenské elektrárne sa zaviažu každému dodávateľovi elektriny pre domácnosti, teda firmám ako ZSE, SSE a VSE, ale aj SPP, Magne a iným dodávateľom, predať za dohodnutú cenu toľko elektriny, koľko jeho domácnosti odoberú,” vysvetľuje pre Pravdu Ján Pišta z poradenskej spoločnosti v energetike JPX.

Títo dodávatelia podľa Pištu elektrinu za uvedenú garantovanú cenu nakúpia od elektrární prostredníctvom svojich kontraktov. „Bude to administratívne náročné, nie však nemožné,” hovorí analytik.

Samotní dodávatelia, u ktorých si domácnosti elektrinu kupujú, zostali novinkou zaskočení. „Informáciu sme sa dozvedeli rovnako len z médií. Už je priam štandard, že takéto rozhodnutia nie sú vopred konzultované s relevantnými účastníkmi trhu a už vôbec sa pred samotným rozhodnutím nezisťuje, aký dopad bude mať na trh. Zatiaľ si nevieme predstaviť, ako to má fungovať a ani to, ako toto bude legislatívne ošetrené,” reagovala pre Pravdu Jana Ambrošová, predsedníčka Združenia dodávateľov energií.

Viac nevedia ani dodávatelia poslednej inštancie, najväčšie energofirmy ZSE, SSE a VSE. „Podrobnosti však zatiaľ nie sú presne definované a bude sa o nich ešte len rokovať,” uviedla Michaela Krivá, hovorkyňa SSE.

Analytik Semrič hovorí o precedense, aký trh ešte nezažil. „Na jednej strane budeme mať trhové ceny, na strane druhej bude ponuka Slovenských elektrární, kde by cena mala byť nižšia. V tomto kontexte vzniká množstvo otázok. Jednou z nich bude, ako zabezpečiť, že zvýhodnená elektrina sa nebude predávať za vyššie ceny a čo s kontraktmi uzatvorenými skôr a podobne,“ uvádza odborník.

Čo bude ďalej?

Celkový dohodnutý objem elektriny v garantovaných sadzbách je podľa ministra Matoviča 6,15 terawatthodiny (TWh) ročne. Spotreba slovenských domácností je približne 5,6 TWh ročne. Vláda chce rozdiel využiť na dodávky lacnejšej elektriny aj pre niektoré nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy. „Nevyjde pre všetkých, ale chceme ten balík využiť, aby nám ani jedna kilowatthodina energie výrazne lacnejšej ako na trhu neprepadla," dodal Matovič.

Výbor pre hospodárske záležitosti galek Čítajte viac Tajomník rezortu hospodárstva: Na reguláciu treba dať pozor. Na budúci rok práve tieto ceny vystrelia

Analytik Pišta si myslí, že nové riešenie je síce rozhodne lepšie ako dodatočné zdanenie zisku, no komplexnejšie problém zdražovania nevyrieši. „Zdražovanie energií sa podľa väčšiny analýz v roku 2024 nezastaví. Čistý vzduch a pokoj v Európe majú takú cenu. Toto si treba uvedomiť a hľadať systémové riešenia. Cena na rok 2025 môže byť ešte vyššia, ako vidíme na burze teraz. Čo urobia títo politici potom? Opäť budú vydierať Slovenské elektrárne? Možno to však bude už úloha novej vlády,” upozorňuje Pišta.

Vývoj trhovej ceny zemného plynu
vývoj ceny elektriny na burze
+2Domácnostiam, ktoré využívajú elektrinu aj na...

Akcionári elektrární sa vzdali zisku

Slovenské elektrárne sa prijatím tohto opatrenia dobrovoľne vzdávajú zhruba 850-miliónového zisku, ktorý by im priniesol predaj "vyhradenej” 6,15 terawatthodiny elektriny ročne za trhové ceny na burze. „Táto čiastka bude musieť byť nejakým spôsobom zafinancovaná. Musíme diskutovať s bankami, majoritný akcionár je na to pripravený,“ povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Zároveň potvrdil dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Pôvodne mali Slovenské elektrárne platiť špeciálnu daň zo zisku. Tou by kompenzovali vysoké nárasty za účty energií pre domácnosti. Matovič so Sulíkom chceli od nich vybrať 50 miliónov eur v tomto roku a vyše 300 miliónov v tom budúcom. Elektrárne si to však prepočítali a vyšli im oveľa vyššie sumy.

Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární Čítajte viac Nová daň potopí dostavbu Mochoviec. Nie je na výplaty, v marci zbrankrotujeme, hovorí šéf elektrární

Práve Mochovce totiž mali byť ohrozené novou daňou, ktorú na ne chceli Matovič so Sulíkom uvaliť. „V podstate sme nahradili daň touto novou cenou. Je to lepšie komunikovateľné pre verejnosť, pre banky, plus má štát takto určitú istotu, že sa do budúcna vyhneme možným žalobám,” povedal Matovič.

Elektrárne si navyše v prípade priaznivej situácie na trhu môžu aj tak zarobiť. Podľa údajov Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou už teraz ročne vyrábajú Slovenské elektrárne z jadra okolo 15,4 terawatthodiny elektriny. Dva nové bloky Mochoviec po spustení ročne vyrobia navyše dovedna vyše 7,5 terawatthodiny. Štát má tak z tohto celého balíka pre domácnosti "rezervovanú” zhruba len tretinu vyrobenej kapacity. Pre štát, ako aj súkromných akcionárov elektrární tak celá dohoda môže byť nakoniec výhodná.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ