Cenové dno sme už videli. Zlacňovanie na čerpacích staniciach sa čoskoro skončí, tvrdí analytik

Zlacňovanie pohonných látok na čerpacích staniciach by sa mal čoskoro zastaviť. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis však na základe ostatného vývoja svetových cien ropy predpokladá, že ceny benzínov a nafty by sa mali udržať na niekoľkomesačných minimách.

17.12.2023 12:27
benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Cena 95– oktánového benzínu by sa mohla pohybovať okolo 1 eura a 50 centov, čo predstavuje deväťmesačné minimá. Nafta by s mala pohybovať takisto mierne nad 1 euro a 50 centov, kde sa naposledy nachádzala v júli,“ povedal pre agentúru SITA Pánis.

Taktiež analytik 365.bank Tomáš Boháček predpokladá, že cenové dno sme na našich čerpačkách už pravdepodobne videli. So začiatkom budúceho roku, by sme mali podľa neho tankovať už drahšie. „Rizikom pre rastový výhľad je naďalej ekonomický vývoj, kde by prípadné negatívne údaje z čínskej, alebo európskej ekonomiky mohli istý čas zabrzdiť rast cien ropy a palív. Významný pokles, ktorého sme svedkami od októbra, by sa však ako na cenách ropy, tak palív nemal opakovať,“ dodal pre agentúru SITA Boháček s tým, že poistkou pred prepadom cien sa ukazuje najmä politika OPEC+, ktorá flexibilne obmedzuje produkciu pri náznaku trvalejšieho poklesu cien ropy.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Zatiaľ nás asi pri palivách nečaká žiadny cenový šok

Ceny benzínu v 49. týždni pokračovali v medzitýždennom poklese, keď sa cena natural 95 oktánového benzínu znížila v priemere o takmer 2 percentá a natural 98 oktánového benzínu až o takmer 3 percentá. V minulom týždni sme tak na čerpacích staniciach tankovali benzín za priemernú cenu 1,534 eura za liter, resp. 1,723 eura za liter. Pri motorovej nafte nastal ešte výraznejší pokles, a to o takmer 3,5 % a jeden liter sme tankovali za 1,539 eura. Tieto ceny sú najnižšie od konca júla. „Medzi hlavné dôvody pokračovania poklesu možno zaradiť dobiehajúci efekt zníženia cien ropy, ako veľkoobchodných cien na burze v Rotterdame,“ podotkol Boháček.

Ceny ropy prerušili v minulom týždni sériu strát, ktorá trvala od polovice októbra a odrazili sa z polročných miním. Severoamerická ropa WTI si polepšila o necelé percento a zatvárala týždeň tesne pod 72 dolármi za barel, hoci v jeho priebehu sa miestami pohybovala až pod 68-dolárovou métou. Severomorská ropa Brent si pripísala 1,7-percentný zisk a končila na 77-dolárovej hladine aj keď uprostred týždňa krátko klesla až pod 73-dolárovú hranicu.

Vladimir Putin Čítajte viac Rusko ruší zákaz vývozu benzínu. Už ho majú zase dostatok

„Zdá sa, že komodita našla lokálne dno, keď sa dva týždne po sebe snažila neúspešne ponoriť pod 70 dolárov v prípade benchmarku WTI respektíve pod 75 dolárov u Brentu,“ doplnil Pánis. Podľa neho, trhoví participanti už započítali väčšinu negatív ohľadne spomalenia globálneho ekonomického rastu a silne zásobeného trhu s nedostatočným obmedzením ťažby OPECu+ do cien. Ďalší rast komerčných zásob ropy v Spojených štátoch preto už obchodníkov až tak neprekvapuje.

Trh podľa Pánisa počíta s určitým optimizmom do viac vzdialenej budúcnosti s očakávaním reakcelerácie rastu svetovej ekonomiky od druhej polovice budúceho roka, keď inflácia ráznym krokom ustupuje, čo by malo centrálnymi bankám umožniť znižovanie základných úrokových sadzieb. „To by malo znamenať zlepšenie spotreby domácností ako aj zrýchlenie investičnej aktivity,“ konštatoval Pánis.

Počas týždňa obchodníci sledovali zverejnenie správy Medzinárodnej agentúry pre energiu, ktorá pre budúci rok počíta s rastom spotreby ropy o 1,1 mil. barelov za deň, čo je o 130 tis. barelov viac ako v poslednom odhade. Agentúra uviedla zlepšenie výhľadu dopytu v USA a nižšie ceny ropy, ktoré by mohli stimulovať dopyt.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Predpoveď analytikov: Zlacňovanie na slovenských pumpách by malo pokračovať

„Rastový impulz cenám ropy poskytli aj zasadnutia centrálnych bánk (ECB, FED), z ktorých bolo pre obchodníkov s energiami podstatné najmä naznačenie pravdepodobného znižovania úrokových sadzieb FED, čo podporilo v poklese americký dolár. Ropa obchodovaná práve primárne v dolároch, sa tak stala lacnejšou pre zahraničných nákupcov,“ uzavrel Boháček.

debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #pohonné hmoty