Slováci túžia ísť do dôchodku pred šesťdesiatkou, no počítajú s tým, že budú pracovať aj v starobe

Rastie však obava, či nám štát bude vedieť vyplácať dôchodky.

29.10.2023 14:29
dôchodca, senior, penzia, strašia pani na tablete Foto:
Slováci by chceli ísť do dôchodku vo veku 59 rokov.
debata

Slováci chcú ísť do dôchodku už ako 59-roční. Vyplýva to z výsledkov prieskumu medzinárodnej finančnej skupiny NN. Vďaka vede, technológiám a modernej medicíne žije každá generácia o niekoľko rokov dlhšie. Viac ako polovica opýtaných Slovákov v prieskume uviedla, že sa teší na dlhší život. Reálny predpoklad počtu dožitých rokov podľa prieskumu Slováci stanovili na 78. Ľudia žijúci na Slovensku v súvislosti s plánmi na dlhý život považujú za najkľúčovejšie zdravie a finančné zabezpečenie.

Finančne si podľa výsledkov medzinárodného prieskumu najviac veria Holanďania. Slováci, naopak, skončili na chvoste rebríčka. Naša spokojnosť s vlastnou finančnou situáciou je podpriemerná a až 60 % hovorí, že sa ich situácia za uplynulé obdobie zhoršila. Takmer štvrtina Slovákov má dnes problém vyjsť s peniazmi do konca mesiaca a 15 % si dokonca potrebuje požičiavať od rodiny či priateľov. Viac ako polovica opýtaných očakáva, že peniaze ich donútia pracovať aj po dovŕšení dôchodkového veku.

dôchodcovia, manželia, dôchodok Čítajte viac Aj Slováci môžu mať európsky dôchodok. Tento nástroj potrebuje väčšiu podporu štátu, odkazujú analytici

Naša aktuálna finančná situácia ovplyvňuje i naše dôchodkové očakávania. Dve tretiny Slovákov v aktívnom veku tvrdia, že majú jasnú predstavu o tom, koľko potrebujú šetriť na dôchodok. Tretina respondentov sa výrazne obáva, že štát im nebude schopný garantovať dôchodky v čase, keď sa ich to bude týkať. Riešenie vidíme v dlhšej práci. Každý druhý opýtaný si totiž myslí, že má takú prácu, v ktorej môže pokračovať až do sedemdesiatky, ak to bude potrebné.

Na úspory sa veľmi nemôžeme spoliehať. Rezervu aspoň na tri mesiace života má podľa prieskumu aktuálne menej ako polovica z nás. Finančná rezerva pritom nie je len dôležitou súčasťou prípravy na dlhší a spokojnejší život, pomáha aj mentálnemu zdraviu. Tí, ktorí majú úspory na minimálne šesť mesiacov, hodnotia svoje duševné zdravie lepšie.

Igor, Matovič a 200 eur na dieťa. Čítajte viac Matovič pomáha najmä bohatším, nie najchudobnejším. „200 eur na dieťa“ je pre mnohých chiméra, pozrite sa prečo

Obavy z nedostatku peňazí nám navyše bránia byť optimistami aj ohľadom budúcnosti našej krajiny. Budúcnosti Slovenska tak verí len 13 % obyvateľov. Medzinárodný priemer je pritom o 5 percentuálnych bodov vyšší, pričom najviac optimistickí sú Španieli a Turci. Slovákov o optimizmus oberajú najmä vysoké životné náklady a inflácia. Nasledujú vojna na Ukrajine a energetická závislosť krajiny. Kým životné náklady trápia rovnako ľudí naprieč všetkými krajinami, posledných dvoch menovaných rizík sa obávame viac než ostatné národy, ktoré sa zapojili do prieskumu.

Medzinárodný prieskum pre finančnú skupinu NN sa uskutočnil v 11 krajinách sveta. Zúčastnilo sa ho 11 585 respondentov vo veku od 18 do 79 rokov. Na Slovensku sa do prieskumu zapojila reprezentatívna vzorka v rozsahu 1 001 respondentov. Prieskum realizovala belgická konzultačná agentúra Indeville od januára do februára 2023.

debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #dôchodok #pracujúci dôchodcovia