Malá obec na východe Slovenska sa mohutne rozrastie. Starosta uvažuje, kam investuje „peniaze z Volva“

Obec Valaliky v okrese Košice-okolie sa pripravuje na možný nárast počtu obyvateľov. Presiahnuť by však nemal 6000. Pre TASR to povedal starosta Štefan Petrík s tým, že zatiaľ neevidujú žiadne negatíva v súvislosti s výstavbou priemyselného parku, kde má vyrásť aj automobilový závod.

09.10.2023 09:48
PREMIÉR: Navštívil východné Slovensko Foto:
Zľava: Konateľ spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec a premiér SR Ľudovit Ódor počas tlačovej konferencie v rámci prehliadky aktuálneho stavu prác na mieste výstavby Industrial Park Valaliky pri príležitosti pracovného výjazdu predsedu vlády SR na východnom Slovensku. Valaliky, 20. jún 2023. Foto: SITA/Marek Lukáč
debata

Rozpočet tejto obce s približne 4500 obyvateľmi sa pohybuje vo výške okolo štyroch miliónov eur. Petrík odhaduje, že daň z nehnuteľnosti by s príchodom automobilky mohla predstavovať ďalší milión eur. „S poslancami obecného zastupiteľstva sa už teraz snažíme rozmýšľať, čo by bolo pre občanov najdôležitejšie,“ uviedol starosta s tým, že chcú rozširovať infraštruktúru služieb.

Volvo Čítajte viac Výborná správa pre východ Slovenska. Nový priemyselný park dá prácu až 16 000 ľuďom, preškolia ďalšie tisíce

Plánujú tiež vybudovať park, zrekonštruovať budovu pošty či pokračovať v projektoch zameraných na voľnočasové aktivity. Verí, že v budúcnosti sa podarí zlepšiť aj stav cesty III. triedy, ktorá vedie cez obec, no obec ju nespravuje.

Evidujú aj aktivity developerov. Projekt výstavby 70 rodinných domov sa už realizuje. Ďalší dvaja investori tu plánujú vybudovať bytové aj rodinné domy.

Obec v uplynulých dňoch začala práce na rozšírení materskej školy o ďalšiu triedu. Chystá tiež projekt rozšírenia kapacity základnej školy. „Pripravujeme sa do budúcnosti, aby nás počet obyvateľov, respektíve detí, neprekvapil,“ do­dal.

Nové pracovné príležitosti, byty aj cesty. Volvo vo Valalikoch pomôže rozvoju celého kraja, Industrial Park Valaliky, Čítajte viac Nové plynovody a letecká linka. Na východe Slovenska vďaka Volvu vyrastá veľká priemyselná štvrť

Valaliky však podľa jeho slov majú svoju kapacitu vzhľadom na územný plán. „Počet obyvateľov obce by nemal presiahnuť 6000 – aj vzhľadom na mierku obce, šírku komunikácií, kapacitu školy a škôlky, zdravotného strediska,“ vysvetlil Petrík.

Zastáva názor, že ak už ľudia niekde majú zázemie, je lepšie zabezpečiť im pohodlné cestovanie za prácou, než by sa pre ňu mali presťahovať. V súvislosti s priemyselným parkom by sa podľa neho mali stavať diaľnice či zriadiť autobusová kyvadlová doprava.

Pri jeho prebiehajúcej výstavbe v obci zatiaľ nezaznamenali žiadne radikálne zmeny. „Je pravda, že nám tu vyrúbali stromy, ktoré boli akousi akustickou a vizuálnou bariérou medzi budúcim parkom a obcou. Zároveň sa však tešíme, že tam bude vybudovaná zeleň a vysadené nové stromy a ten vizuálny smog nebude taký výrazný,“ povedal.

Dopravný ruch v obci podľa starostu nesúvisí len so samotnou výstavbou priemyselného parku, ale aj s realizáciou juhovýchodného obchvatu Košíc R2 či rekonštrukciou Slaneckej cesty v Košiciach.

Vo Valalikoch od februára prebiehajú práce na výstavbe priemyselného parku, kde má vyrásť aj automobilový závod. V najbližších rokoch tu má nájsť prácu takmer 7200 zamestnancov. Spolu so subdodávateľskými spoločnosťami sa tento počet môže zvýšiť takmer na 16.000. Postupný nábeh výroby automobilového závodu Volvo je naplánovaný do roku 2026.

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #Volvo #Valaliky #Valaliky Industrial Park