Bratislava rozbieha výstavbu nájomných bytov. Na najväčšom slovenskom sídlisku ich postaví vyše 100

Mesto Bratislava začína s výstavbou nájomných bytov na Muchovom námestí v Petržalke. V prvej etape má pribudnúť 52 klasických nájomných bytov a 51 náhradných bytov pre reštituentov. Výstavba osempodlažného bytového domu, ktorej základný kameň poklepali v stredu, by mala trvať do marca 2025. Odhadované náklady vrátane dotácie Ministerstva dopravy SR a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania sú takmer 11 miliónov eur. Celkovo by malo pribudnúť 103 nájomných bytov.

23.08.2023 14:36
skypark vyhlad Foto:
Pohľad na Bratislavu. Ilustračné foto.
debata (3)

„Tento deň považujem za mimoriadne dôležitý pre rozvoj nájomného bývania. Verím, že Bratislava týmto začína novu éru systematického budovania nájomného bývania po rokoch prešľapovania na mieste a neriešenia problematiky dostupného bývania,“ uviedla na stredajšom brífingu bratislavská viceprimátorka Lenka Antalová Plavuchová.

žena, financie, peniaze, daňové priznanie Čítajte viac Pracujúci si za prácu v nedeľu a v noci prilepšia. Bude to iba pár eur? Pozrite si tabuľku

Novú bytovku začína stavať hlavné mesto v lokalite, kde mal pôvodne vzniknúť projekt komerčného bývania súkromného investora. Pozemok sa podarilo opätovne získať do vlastníctva mestskej spoločnosti Metro Bratislava. Ide o prvú výstavbu nájomného bytového domu priamo v réžii hlavného mesta za posledných 13 rokov. Naposledy postavila bytový dom Spoločnosť pre rozvoj bývania na Osuského v Petržalke. Byty však boli rozpredané do súkromného vlastníctva.

Mesto má zároveň v rôznom štádiu prípravy ďalších sedem bytových a polyfunkčných domov so 420 nájomnými bytmi, ktoré chce postupne realizovať v najbližších rokoch. Najbližšie k začatiu výstavby má bytový dom na Terchovskej ulici, ktorý je v povoľovacom procese. V úvodných fázach sú projekty na Žitavskej ulici a na Janíkovom dvore. Koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024 by chcelo mesto začať s obnovou dvoch nevyužívaných bytových domov na Zámockých schodoch a na Velehradskej ulici. Desiatky nových bytov chce získať aj rekonštrukciou pôvodného internátu v Záhorskej Bystrici.

Andrej Juris, Čítajte viac Domácnostiam stále hrozí nárast cien elektriny o 10 až 20 percent, plynu o 110 percent. Stále sa čaká na vládne opatrenia

Hlavné mesto aktuálne vlastní 876 nájomných bytov, ďalších asi tisíc bytov je zverených do správy mestským častiam. Keďže však dopyt po mestskom nájomnom bývaní dlhodobo prevyšuje dostupnú ponuku, snaží sa rozširovať fond mestských nájomných bytov. Napríklad rekonštrukciou zanedbaných mestských bytov, vlastnou výstavbou nájomných bytov či zmenami územného plánu a nastavením nových pravidiel spolupráce s developermi. Dostupnosť bývania pre rodiny a ľudí v bytovej núdzi má zlepšiť platforma Mestskej nájomnej agentúry.

V poskytovaní dostupného nájomného bývania sa Bratislava dlhé roky nachádza hlboko pod európskym priemerom. Vlastní menej ako jedno percento bytov v celkovom bytovom fonde Bratislavy. Pre porovnanie, Brno vlastní 15 percent z počtu bytov, Viedeň má vo svojom priamom vlastníctve štvrtinu bytov v meste.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #nájomné byty