V Tatrách štartuje letná turistická sezóna, ceny pobytov išli hore. Najväčší problém? Parkovanie

Symbolickým odomknutím vôd Štrbského plesa dnes vo Vysokých Tatrách otvorili letnú turistickú sezónu. Tatranci ju začínajú s optimizmom a veria, že bude priaznivejšia než minuloročná, ktorú ovplyvnila pandémia koronavírusu. V týchto dňoch medzi návštevníkmi slovenských veľhôr dominujú skôr žiaci v rámci školských zájazdov, turisti podľa starostu Štrby Michala Sýkoru zvyknú prichádzať za rekreáciou a pobytom do Tatier až od druhej polovice júna.

09.06.2022 12:56
debata

Nárast cien však ovplyvnil aj tento sektor, a tak si turisti za pobyty mierne priplatia.

Sýkora dnes počas odomykania jazera hovoril o vlažnom rozbiehaní letnej sezóny, verí však, že bude úspešnejšia. Vlani bol totiž počet jednodňových návštevníkov v Tatrách výrazne nižší, v porovnaní s rokom 2020 ich prišlo asi o stotisíc menej, pokles zaznamenali aj pri ubytovaných hosťoch.

Chorvátsko, dovolenka, letovisko, more Čítajte viac Chorváti prijmú euro, Slováci ušetria. Ako sa tam oplatí ísť, autom, vlakom alebo lietadlom?

Podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej sa v uplynulých mesiacoch intenzívne pracovalo na prezentácii Tatier nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Nástup sezóny je pomalší oproti tomu, na čo sme zvyknutí. Veríme však, že dopadne dobre. Možno nebudeme lámať rekordy, ale mohli by sme sa vrátiť na úroveň, na akú sme zvyknutí,“ uviedla pre médiá.

Aj naďalej však podľa jej slov pokračuje trend objednávania si pobytov na poslednú chvíľu. „Asi sa tomu musíme prispôsobiť a nejaký čas to potrvá, podstatné je, že čísla stúpajú,“ dodala. Ceny pobytov sa však v porovnaní s minulým rokom zvýšili. „Podľa nášho prieskumu je priemer na úrovni desiatich percent,“ dodala Blašková.

Igor Matovič Čítajte viac Alkohol, hazard a Slovnaft. Matovič by zdaňoval, ale kto to nakoniec všetko zaplatí?

Najväčší problém sezóny však bude podľa Sýkoru opäť s parkovaním, pomôcť by v budúcnosti malo parkovisko v Tatranskej Štrbe vedľa novej ozubnicovej železnice. „Návštevníci tam odstavia vozidlá a pôjdu zubačkou hore,“ informoval. Okrem toho budú môcť využiť autobusy medzi Štrbským Plesom a Popradom, ktoré budú premávať každú hodinu.

dovolenka Čítajte viac Každý tretí Slovák nepôjde tento rok na letnú dovolenku. Polovica opýtaných minie na ňu do 800 eur

Na návštevníkov Tatier čaká okrem pobytov a turistiky počas leta aj veľký počet kultúrnych, hudobných aj detských podujatí. Tatranci v tomto roku stavili aj na každoročnú atrakciu, ktorou je letné člnkovanie na Štrbskom plese. Funguje už 15 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #Vysoké Tatry