Minimálna predčasná penzia má od júla stúpnuť. Bude ale menej dostupná

Predčasný starobný dôchodok má byť od začiatku júla tohto roka menej dostupný.

06.06.2021 11:35
dôchodok, penzia, 500 eur, bankovka, rúška,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Suma, od ktorej vzniká nárok na predčasný starobný dôchodok, sa má totiž od začiatku júla tohto roka zvýšiť o 3,90 eura na 261,70 eura. Stane sa tak vzhľadom na to, že od budúceho mesiaca má suma životného minima pre plnoletú fyzickú osobu vzrásť zo súčasných 214,83 eura na 218,06 eura.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že zvýšenie sumy minimálnej predčasnej starobnej penzie v tomto roku negatívne ovplyvní približne 60 žiadateľov o predčasný dôchodok. Ich predčasná penzia bude pod hranicou novej minimálnej sumy, a preto Sociálna poisťovňa ich žiadosť o minimálny dôchodok zamietne.

SR MPSVR Krajniak SP Káčer vláda TK BAX Čítajte viac Ľuďom meškajú penzie. Fico hovorí o desaťtisícoch, Krajniak o stovke

Jednou z podmienok vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok totiž je, že suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec žiada o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Ak si poistenec sporil v druhom pilieri, súčet predčasného starobného dôchodku z prvého piliera a predčasného starobného dôchodku z druhého piliera musí byť vyšší ako 1,2-násobok aktuálnej výšky životného minima.

Medzi ďalšie podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok patrí získanie najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia s tým, že do dovŕšenia dôchodkového veku môžu žiadateľovi chýbať najviac dva roky. Za každých začatých 30 dní, ktoré žiadateľovi chýbajú do dovŕšenia dôchodkového veku, sa suma plného starobného dôchodku znižuje o 0,5 percenta. Za 365 dní suma dôchodku klesne o 6,5 percenta.

penzistka, babička, dôchodkyňa, notebook, moderná, slúchadlá, rúško Čítajte viac E-mail ako povinný údaj? Dôchodkyňa nemá internet, skončí bez poistky

Ďalšou podmienkou je, aby predčasný starobný dôchodca nebol povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Životné minimum na dospelú osobu sa má od 1. júla tohto roka zvýšiť o 1,5 percenta, teda o 3,23 eura na 218,06 eura.

Okrem hodnoty životného minima na dospelú osobu má od začiatku júla tohto roka vzrásť aj suma životného minima pri druhej posudzovanej osobe, a to o 2,25 eura na 152,12 eura. Na nezaopatrené dieťa, respektíve zaopatrené neplnoleté dieťa má suma životného minima stúpnuť o 1,48 eura na 99,56 eura.

debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #predčasný dôchodok #predčasná penzia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy