Jeden z veľkých životných úspechov dosiahol Miroslav Petrech zo Chateau Belá. Jeho Breslava 2019 (suché víno) sa stala spomedzi 1700 zúčastnených vín najvyššie hodnoteným bielym vínom a celkovo najvyššie hodnoteným zahraničným vínom v súťaži so ziskom 94 bodov.
Pred dvadsiatimi rokmi Petrech pripútal pozornosť sveta k slovenskému Rizlingu rýnskemu (2001), ktorému nekompromisný americký znalec Robert Parker udelil rovnako veľkú zlatú medailu.
Čítajte viac Expo v Dubaji: Ohrdnuté víno, borovičkaBreslava je nemenším Petrechovým životným a vinárskym úspechom. Vo svete ide o prakticky neznámu odrodu bieleho vína, ktorú vyšľachtila Dorota Pospíšilová v roku 1960. Slovensko o túto odrodu takmer prišlo. Na dlhé roky ju vyradili ju zo štátnych odrodových skúšok, pretože nevyhovovala vtedajším požiadavkám univerzálnej odrody.
K jej udržaniu prispeli dvaja priatelia – vinohradník a šľachtiteľ Ondrej Korpás, ktorý družstevné vinice v Strekove premenil na jedno veľké laboratórium, a jeho priateľ zo študentských čias Miroslav Petrech. Oboch očaril unikátny aromaticko-chuťový prejav odrody, v ktorom sa prelína dnes veľmi populárny grapefruit s pomarančom. Pospíšilová sa k Breslave, v ktorej ožíva starý názov Bratislavy, dostala skrížením Chrupky ružovej s Tramínom červeným a tento elitný semenáč skrížila potom s talianskou odrodou St. Maria d'Alcantara.
Desaťročia poctivej práce trojlístka tvrdohlavých, talentom obdarených ľudí nevyšli nazmar. Breslava dopestovaná z piatich hektárov v mužlianskom vinohrade dala v roku 2019 víno s veľkým potenciálom. Petrech ho naplno využil, čo potvrdila medzinárodná porota v Santiago de Chille.
Čítajte viac Slovenskí vinári: V krajine za posledné roky ubudlo 78 percent vinohradovUspeli aj ďalšie slovenské vína. Napríklad Devín hrozienkový výber 2018 z Karpatskej Perly získal okrem veľkej zlatej medaily aj trofej za najlepšie prírodne sladké víno v súťaži. Ďalšia ukážka šľachtiteľského umenia Doroty Pospíšilovej.
V Santiagu slávili úspech aj slovenskí sklári. Víno sa nalievalo do pohárov spoločnosti RONA Lednické Rovne. Dnes je to posledná slovenská skláreň, ktorá zachraňuje tradíciu výroby úžitkového skla, pri ktorom remeslo prerástlo do umenia.
Catad'Or World Wine Awards Santiago, ako pripomenul Rastislav Hindický, slovenský veľvyslanec v Argentíne, sa stalo prehliadkou potenciálu slovenskej ekonomiky na pôde kontinentu s obrovským rozvojovými možnosťami. Ukázalo sa, že peniaze, ktoré vložil rezort zahraničných vecí do podpory tohto podujatia, boli dobre vynaloženou investíciou.
Čile vstúpilo do pamäte generácie Miroslava Petrecha (77) úspechom československých futbalistov, ktorí tam v roku 1962 odohrali pamätné finále s Brazíliou. Slovensko vtedy reprezentoval futbalista storočia Ján Popluhár. Domov sa vrátil so striebornou medailou. Petrech ho o polstoročie neskôr tromfol dvoma veľkými zlatými, keď druhú dostal za cibébový Rizling rýnsky 2019.