Klub 500: Eurosmernica o odmeňovaní by uškodila firmám i zamestnancom

Odmeňovanie zamestnancov podľa tabuľkových platov bez ohľadu na to, aké majú individuálne schopnosti, vzdelanie či skúsenosti. Takýto scenár hrozí aj na Slovensku po prijatí pripravovanej smernice z dielne Európskeho parlamentu. Upozorňuje na to Klub 500, podľa ktorého by sme sa tak prakticky vrátili pred rok 1989. Informoval o tom v tlačovej správe.

21.04.2021 14:23
debata

Klub 500 preto s návrhom nesúhlasí a žiada, aby bol stiahnutý. „Klub 500 nemá problém s odstraňovaním diskriminácie na všetkých úrovniach spoločenského života, vrátane zamestnania a tejto téme sa jeho členovia intenzívne venujú. Navrhované pravidlá o rovnakom odmeňovaní však skôr uškodia zamestnancom i zamestnávateľom, namiesto toho, aby im priniesli deklarované benefity,“ píše sa v stanovisku.

podnikanie, práca, notebook, žena, úsmev Čítajte viac Únia chce riešiť platovú nerovnosť. Zamestnávatelia nevidia dôvod

Firmy tak reagujú na európske plány znížiť značné rozdiely v odmeňovaní mužov a žien na rovnakých pozíciách. Pomôcť tomu má aj pripravovaná eurosmernica, ktorá by mala zabezpečiť rovnosť v odmeňovaní mužov a žien. Klub 500 v tejto súvislosti zdôrazňuje, že nemá problém s odstraňovaním diskriminácie na všetkých úrovniach spoločenského života, vrátane zamestnania, navrhovaná smernica však podľa stanoviska namiesto benefitov pre zamestnancov prinesie skôr limity.

Firmy hovoria o limitoch

„Tejto téme sa vo firmách intenzívne venujeme a čo sme radi, nezaznamenali v tejto oblasti problémy. Na druhej strane však máme vážny problém s opatreniami, ktoré navrhuje EÚ, nakoľko tieto zmeny by v princípe znamenali to, že v systéme odmeňovania sa vrátime pred rok 1989, a to k forme verejných tabuľkových platov. Zamestnávatelia by mali limitovaný priestor na odmeňovanie pracovného výkonu, iniciatívy či dosiahnutého vzdelania, čo je v dnešnej dobe nemysliteľné,“ uvádza výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Európska smernica navrhuje, aby boli rovnako odmeňovaní zamestnanci aj v rámci celej skupiny tých-ktorých podnikov, čo by podľa Klubu 500 spôsobilo firmám v praxi neriešiteľné situácie. „Naozaj si nevieme predstaviť rovnakú odmenu pracovníka či pracovníčky v rámci jednej veľkej firmy, ktoré má svoje prevádzky v úplne iných regiónoch s diametrálne odlišnou ekonomickou situáciou a trhom práce, napríklad v Bratislave, Snine, alebo aj v Prahe či Mníchove,“ dodáva Gregor.

Vzniknúť majú osobitné oddelenia

Podľa návrhu eurosmernice by zamestnávatelia mali na elimináciu rozdielov v odmeňovaní naviac zriaďovať aj osobitné oddelenia, ktoré by sa mali tejto problematike venovať. Klub 500 upozorňuje na to, že by to prinieslo zbytočné byrokratické zaťaženie podnikov a nepochybne taktiež enormné zhoršenie medziľudských vzťahov na pracovisku. Zamestnanci by si podľa Klubu 500 mohli zvoliť kolegu, s ktorým si budú porovnávať výšku odmeny a tí, ktorí budú nespokojní so svojím platom, by si podľa smernice mohli na súde vymáhať rozdiel celkovej mzdy, a to až na obdobie tri roky dozadu. Podľa Klubu 500 by to viedlo k neúmernému zahlteniu súdov.

Veľká Británia, vedkyňa, vakcína, COVID-19 Čítajte viac Vedkýň a inžinierok je stále málo. Pomohlo by zbúrať stereotypy a zmeniť politiky

„Je evidentné, že návrh pripravovali ľudia, ktorí nemajú žiadne praktické skúsenosti zo samotného fungovania podnikov. Taktiež je paradoxné, že ak napríklad neexistuje vo firme rovnaká pracovná pozícia na porovnanie platov, mala by sa nejakými štatistickými ukazovateľmi vytvoriť fiktívna pozícia, ku ktorej by sa mzda konkrétneho zamestnanca porovnávala. Takéto návrhy sú úplne nereálne a nerealizovateľné,“ zdôrazňuje Gregor.

Klub 500 si okrem toho myslí, že pripravovaná smernica o odmeňovaní je v rozpore s legislatívou o ochrane osobných údajov. „Sme presvedčení, že úradníci v Bruseli by urobili lepšie, ak by sa venovali otázkam podpory európskej ekonomiky a príprave opatrení proti upadajúcej európskej konkurencieschop­nosti,“ doplnil Gregor.

Podľa jeho slov sú to dôležité oblasti, ktoré je potrebné čo najakútnejšie riešiť, ak má EÚ držať krok so svetom. Riaditeľ Klubu 500 dodal, že bruselskí úradníci by sa mali pýtať zamestnávateľov, ale aj obyvateľov únie, čo ich reálne trápi a v čom im môžu naozaj pomôcť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #platy #odmeňovanie #smernica