Ruská cena ropy otestovala sankcie Západu. Jej najnovší pohyb hovorí za všetko

Cena ruskej ropy stúpla nad strop, ktorý stanovili krajiny organizácie G7. Ide tak o prvý „reálny test“, či Západ dokáže vynútiť jednu zo svojich kľúčových sankcií proti Moskve. Cena uralskej ropy v stredu podľa údajov spoločnosti Argus Media prekročila hranicu 60 dolárov za barel.

14.07.2023 13:28
tanker / ropa / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (105)

Stalo sa to sedem mesiacov po tom, ako G7 a Európska únia (EÚ) zaviedli cenový strop a zakázali západným firmám poskytovať prepravu, poistenie a iné služby potrebné na export ruskej ropy, ak jej cena nie je pod stanoveným stropom. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Michal Horváth Čítajte viac Vláda ukazuje prvé návrhy, komu chce zvyšovať dane. Viac zaplatia majitelia nehnuteľností aj fajčiari

G7 a EÚ dosiaľ nemuseli svoje pravidlá vynucovať najmä vďaka faktorom mimo kontroly Západu, pretože ruská ropa sa od zavedenia stropu v decembri 2022 aj tak predávala za menej ako 60 dolárov za barel, povedal pre CNN analytik spoločnosti Kpler Matthew Wright. Bude však osobitne ťažké monitorovať, ktoré západné firmy poskytujú služby, napríklad poistenie, lodiam, ktoré vlastnia štáty mimo G7, dodal analytik. „Tento trh nie je transparentný,“ konštatoval.

Hovorca amerického ministerstva financií však pre CNN povedal, že „cenový strop funguje a ruské príjmy za ropu oproti minulému roku klesli o takmer 50 percent“. „Treba tiež poznamenať, že ak si Rusko vytvára systém obchádzajúci cenový strop, berie to zdroje jeho schopnosti financovať jeho barbarskú vojnu,“ dodal hovorca.

Ropa je hlavným pilierom ruskej ekonomiky. Pred vojnou príjmy z daní a exportných ciel v ropnom a plynárenskom sektore tvorili 45 percent ruského federálneho rozpočtu.

Bratislava politika vláda Čítajte viac Dane platia najmä pracujúci. Ódorova vláda to chce zmeniť, priplatia si bohatší
105 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Rusko #G7