Najskôr plyn, potom ropa. Slovensko dáva zbohom už aj ruskému jadrovému palivu

Slovenské elektrárne majú fixný kontrakt na ruské palivo ešte niekoľko rokov. Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť TVEL, ktorá je dcérou ruskej štátnej firmy Rosatom.

25.02.2023 05:00
Jadro Foto:
debata (452)

Vlani v marci pristálo v tajnosti ruské lietadlo iľjušin skoro ráno na bratislavskom letisku. Vzdušný priestor únie bol v tom čase pre ruské letectvo uzavretý, ale jeden stroj preletel z Ruska cez Bielorusko a Poľsko až na Slovensko.

Ruský stroj priniesol strategický materiál. Išlo o palivo do našich jadrových reaktorov. Slovensko sa totiž ocitlo v neistote, či po dodávkach plynu nebude Kremeľ do Európy krátiť aj dodávky jadrového paliva. Nestalo sa tak. „Prišlo palivo, je to v suchu,“ reagoval na sociálnej sieti vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na utajovanú misiu. Sulík vtedy vyhlásil, že jadrového paliva bude dosť aj na tento rok.

Plyn Čítajte viac Slovensko má vlastné zásoby zemného plynu. Ťažba sa však zasekla. Čo sa deje?

Ruská agresia na Ukrajine odhalila, ako veľmi bola Európa závislá od ruských energetických nosičov. Rok od vpádu ruských vojsk na územie Ukrajiny môžeme konštatovať, že Európe sa podarilo zbaviť závislosti od ruského plynu. S ruským jadrovým palivom je to však komplikovanejšie. Na Slovensku prevádzkujeme jadrové elektrárne, ktoré využívajú výhradne ruské jadrové palivo.

odkaz
Rok vojny na Ukrajine

„Prechod na alternatívne jadrové palivo pravdepodobne možný je, ale vyžadoval by si niekoľkoročnú certifikáciu. Tento proces je isto veľmi náročný a alternatívnemu dodávateľovi sa ho pravdepodobne neoplatí zrealizovať s vidinou dodávky len pre naše elektrárne,“ tvrdí pre Pravdu Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Upozorňuje na to, že rovnaká požiadavka zaznela aj v iných krajinách, a preto by ho mohla zastrešiť Európska únia.

Ročne potrebujeme 40 ton paliva

Na Slovensku momentálne bežia dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a tri bloky v Mochovciach. Na prevádzku jedného reaktora VVER 440 podľa Slovenských elektrární (SE) treba sedem až deväť ton uránového paliva ročne. To znamená, že spotreba jadrového paliva je v súčasnosti na Slovensku od 35 do 45 ton. Koľko paliva priviezol ruský IL 76 do Bratislavy, nie je známe. Nosnosť tohto stroja je do 50 ton nákladu.

Na obrázku je vidieť, ako dochádzalo v...
Na grafe je znázornený masívny medziročný...
+7V EÚ sa vlani vyrobilo 2795 terawatthodín (TWh)...

Slovenské elektrárne majú fixný kontrakt na ruské palivo ešte niekoľko rokov. Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť TVEL, ktorá je dcérou ruskej štátnej firmy Rosatom. To, kto bude dodávať jadrové palivo, sa rozhoduje na základe verejného obstarávania.

Naposledy prebehlo v roku 2019 pre obe slovenské elektrárne. Okrem ruskej spoločnosti sa prihlásil aj americký Westinghouse. Zmluva s Rusmi platí do roku 2026, pričom je možné predĺžiť ju až do roku 2030. Vypuknutím vojny na Ukrajine sa Slovenské elektrárne stali aktívne v hľadaní iného než ruského dodávateľa. Ešte vlani spustili medzinárodný tender na obstarávanie jadrového paliva. Interne ho vyhodnotili a dohadujú sa o zmluve s víťazom. Ten ešte nebol verejne oznámený.

„Robíme na tom, aby sme mali do budúcnosti možnosť okrem Ruska aj ďalších dodávateľov. Jedným bude Westinghouse a druhým francúzsky Framatome, kde sme sa dohodli – Fíni, Česi, Maďari a my, že spoločne investujeme. Framatome pre nás vyvinie palivo. Riešime to na týchto dvoch frontoch,“ povedal pre Hospodárske noviny šéf Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Ako ďalej vysvetlil, Westinghouse už má palivo a Framatome bude ďalší partner do budúcnosti. Podľa neho odhliadnuc od toho, čo sa deje, Rusi majú mimoriadne kvalitné jadrové palivo. „Naozaj sú dobrí vo výrobe paliva, a keďže pre VVER 440 nebola doteraz vhodná alternatíva, všetci prevádzkovatelia tohto typu elektrární kupovali od nich,“ dodáva.

Orbána za Rosatom kritizujú

Rusko má najväčšiu kapacitu obohacovania uránu na svete. Existuje len hŕstka hráčov na svete, ktoré takéto kapacity majú. Po Rusku sú to spoločne tri krajiny. Konkrétne Nemecko, Holandsko a Veľká Británia. Nasleduje Čína, Francúzsko a Spojené štáty americké. Tie napríklad v súčasnosti stále potrebujú pre svoje reaktory zhruba pätinu jadrového paliva z Ruska.

Analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord tvrdí, že vzhľadom na kapacity Ruska a zložitosť technológie jadrových elektrární neexistuje veľa alternatív a v najbližších rokoch sa Slovensko ani iné stredoeurópske krajiny závislosti od ruských dodávok nezbavia. Upozorňuje tiež na skutočnosť, že ani EÚ nechce zatiaľ zaviesť rozsiahlejšie sankcie v oblasti odberu jadrového materiálu z Ruska.

Ak by sa EÚ rozhodla uviesť sankcie aj na toto odvetvie, mohlo by to skomplikovať viaceré ruské energetické projekty v EÚ. Rosatom začne budúci rok s dostavbou dvoch nových blokov v maďarskej jadrovej elektrárni Paks. Cenovka je 12 miliárd eur. Značnú časť nákladov pokryje Rosatom cez špeciálne úvery poskytnuté Maďarsku. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána bola kritizovaná za to, že zadala v roku 2014 ruskej spoločnosti stavbu nových blokov bez výberového konania.

Na Slovensku v posledných dňoch znovu ožil projekt novej atómovky v Jaslovských Bohuniciach. Začiatok stavebných prác je naplánovaný na koniec roka 2031. Investičné náklady na realizáciu projektu sú v súčasnosti približne 6,5 miliardy eur. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) požiadala o povolenie umiestnenia nového jadrového zdroja. Spoločnosť JESS je dcérskou firmou štátnej JAVYS a zároveň českého ČEZ. Natíska sa otázka, či Rusko bude vzhľadom na vojnu na Ukrajine vylúčené z výberu dodávateľa technológie novej jadrovej elektrárne.

Jadro Čítajte viac Slovensko je bližšie k novému jadrovému reaktoru. Cenovka je v miliardách, stáť má v Bohuniciach

Hovorkyňa spoločnosti JAVYS Miriam Žiaková v reakcii a otázky denníka Pravda napísala, že táto otázka nie je v kompetencii ich spoločnosti. „Spôsob výberu dodávateľa technológie a forma investičného modelu budú riešené až v ďalších etapách s aktívnou účasťou štátnych orgánov SR,“ povedala.

Podľa analytika Borisa Tomčiaka je prípadné postavenie ďalších reaktorov na Slovensku do budúcnosti určite dôležité pre zabezpečenie dodávok elektrickej energie. „Je možné vylúčiť Rosatom, ale rozhodnutie by malo byť založené najmä na technických parametroch. Riziko pri nevhodnom výbere dodávateľa je obrovské,“ opisuje situáciu.

Ruské príjmy z jadra vystrelili

Zatiaľ čo príjmy Ruska z predaja plynu do Európy padli, jadrový vývoz od invázie na Ukrajinu vzrástol. Predaj ruského jadrového paliva a technológií v zahraničí vzrástol v roku 2022 viac ako o 20 percent, ukazujú dáta z britského obranného a bezpečnostného think-tanku Royal United Services Institute.

Nákupy členských krajín EÚ sa vyšplhali na najvyššie údaje za posledné tri roky. Ruský jadrový biznis prekvitá od Egypta, Irán, Indiu až po Čínu. Kremeľ si upevňuje vplyv pri nových svetových kupcoch, keďže USA a ich spojenci sa vyhýbajú uvaleniu sankcií na toto odvetvie.

„Rosatom dostáva každý rok miliardy dolárov zo svojho podnikania v zahraničí,“ povedal pre agentúru Bloomberg Petro Kotin, prezident ukrajinskej jadrovej spoločnosti Energoatom. „Peniaze, ktoré dostávajú, financujú vojnu,“ dodáva. Ukrajina tento mesiac uvalila na Rosatom sankcie a vyzvala ostatné krajiny, aby ju nasledovali.

© Autorské práva vyhradené

452 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #jadrové palivo #nukleárny reaktor #Rok vojny proti Ukrajine