Ceny plynu a elektriny sú na nových rekordoch

Európske ceny plynu a elektriny opäť vzrástli a dostali sa na nové rekordy, čo signalizuje, že nedostatok dodávok sa počas zimnej sezóny, ktorá sa začína v piatok (1. 10.), zrejme len zhorší. Zásoby plynu, uhlia a vody na výrobu elektriny sú nízke a existuje len málo signálov, že situácia by sa v dohľadnom čase mohla zlepšiť.

30.09.2021 11:14
Kalifornia / elektrina / Foto:
Dodávka surovín na výrobu elektriny je v Európe aktuálne problém.
debata (46)

Dodávky ruského plynu smerujúce na nemecký terminál Mallnow opäť klesli a zmazali čiastočné stredajšie zotavenie. Dodávky touto dôležitou tranzitnou cestou sú približne o tretinu nižšie, než boli ešte na začiatku týždňa. Európske elektrárne, ktoré by chceli nakúpiť viac uhlia z Ruska, čaká takisto sklamanie, keďže jeho export zrejme bude obmedzený.

Rozsah zníženia dodávok zastihol trh nepripravený v čase, keď krajiny začínajú čerpať plyn zo zásobníkov. Zásoby v Európe sú pre toto obdobie roka najnižšie za viac než desaťročie.

energie_2_pr_clanok_reklama_nepouzivat Čítajte viac Ceny plynu lámu rekordy, bežným ľuďom porastú účty. O koľko si priplatia?

„Nečakali sme takéto ceny,“ uviedol viceprezident spoločnosti Equinor ASA Alex Grant na konferencii v Londýne. „V cenách je započítaná riziková prirážka za to, čo sa môže v budúcnosti stať, a toto riziko je stále veľmi závislé od dodávok plynu.“

V stredu skončili ďalší traja britskí dodávatelia energií, čím celkový počet takých kolapsov za uplynulé dva mesiace stúpol na 10 a celkovo bude musieť v Británii vymeniť dodávateľov energií približne 1,7 milióna domácností.

kalendár, kalkulačka, peniaze, podnikanie, SZČO Čítajte viac Štátne teplárne zdražujú. Koľko si priplatíme za kúrenie?

Kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na holandskej burze TTF, čo je referenčná európska cena pre plyn, vzrástla až o 6,1 % na 91,85 eura za megawatthodinu (MWh). V Nemecku vyskočila cena o 7,4 % na 126,50 eura za MWh. Na nový rekord sa dostal aj kontrakt na britskej burze.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #zemný plyn #uhlie #elektrická energia