Krajniak vyhral prvú bitku v reforme dôchodkov, ale vojnu ešte nie. SaS mu odkazuje, že chce ďalšie zmeny

Lucia Lauková, Pravda, eko | 10.05.2022 10:58, aktualizované: 
SR vláda 77. schôdza rokovanie krajniak milan Foto: ,
Zľava predseda parlamentu Boris Kollár a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obidvaja Sme rodina)
Prvú veľkú bitku vyhral, ale do konca vojny ho čaká ešte ťažký boj. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v utorok ráno v parlamente dosiahol prvé čítanie jeho reformy prvého dôchodkového piliera. Tá spočíva v nadviazaní odchodu do penzie na strednú dĺžku života, rodičovský bonus či individuálny dôchodok po 40 odpracovaných rokoch. Poslanci schválili návrh ústavnou väčšinou 90 hlasov a posunuli ho do druhého čítania. Teraz však ide do tuhého.

Návrh totiž získal kľúčové hlasy väčšiny SaS len s dôraznou podmienkou: SAS žiada ústupky a zmeny. „Trváme na tom, že základné princípy musia byť zakotvené v ústavnom zákone. Čakáme teraz ústretový krok pána ministra, plus že prestane odmietať naše požiadavky,” povedal po hlasovaní v Národnej rade poslanec SaS Peter Cmorej, ktorý zaň ako jediný z klubu liberálov nehlasoval.

SaS chce do ústavy dostať jednak automat zvyšovania veku odchodu do penzie podľa strednej dĺžky dožitia. A takisto aj podmienku, že nové či vyššie dôchodkové dávky budú vykryté rezervou v rozpočte. „Inak povedané, ak vymyslíte novú dávku, musíte presne povedať, aké dane chcete zdvihnúť alebo presmerovať čisto na krytie týchto dôchodkov,“ vymenoval Cmorej. Druhá podmienka sa týka nielen 13. či 14. dôchodkov, ale aj rodičovského bonusu, na ktorom najviac záleží Krajniakovi. „Trváme na ústavnom návrhu, či už samostatného zákona, alebo pripúšťame možnosť prilepiť limity do ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti,” dodal Cmorej.

matka, kuchyňa, varenie, dieťa, bábätko, chudoba, rodina, jedlo, hrnce Čítajte viac Boj s biedou prehrávame. Do chudoby sa prepadlo 45-tisíc ľudí, miliarda od vlády ide úplne opačným smerom

Minister práce reagoval, že je pripravený na kompromisy. Ale tak, aby boli zladené stanoviská všetkých koaličných partnerov. „Týmto dávam záväzný prísľub, že budem hovoriť s každým, kto v parlamente, bez ohľadu na to, či je v opozícii, alebo v koalícii, prejaví záujem dať nejaký zlepšujúci návrh k reforme prvého piliera,“ vyhlásil následne na tlačovej konferencii v parlamente Krajniak.

Takúto verziu pripúšťa aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa do debaty zapojil tiež. „Sme dohodnutí, že ak sa má schváliť zmena dôchodkového systému, tak kľúčové parametre majú byť chránené ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti,“ zdôraznil. Rozpočtový zákon je v parlamente od septembra 2020. Matovič však tvrdí, že v júni by mohli tieto kľúčové veci prejsť parlamentom. „Ak by sa neschválila dôchodková reforma, tak by sme ohrozili pár sto miliónov z plánu obnovy,“ dodal.

Hlavné zmeny v zákone o dôchodkoch

Materiál, ktorý schválila vláda, prináša 4 hlavné zmeny:

  • odchod do dôchodkového veku neskončí na veku 64 rokov, bude sa predlžovať podľa strednej dĺžky dožitia,
  • individuálny dôchodkový strop umožní odchod do penzie po 40 odpracovaných rokoch,
  • aktuálna dôchodková hodnota, od ktorej závisia sumy novopriznaných dôchodkov, sa zníži, nebude sa navyšovať o 100 percent medziročného rastu priemernej mzdy, ale len o 95,
  • rodičovský bonus zavedie posielanie 3 percent z odvodov pracujúcich, ktoré priamo navýšia dôchodky ich rodičov. Jednému rodičovi pôjde 1,5 percenta a druhému 1,5 percenta.
  • Zákon nadobúda účinnosť 1. augusta 2022, kľúčové zmeny ako rodičovský bonus, predčasný dôchodok či zrušenie stropu majú platiť od januára 2023.

Zmeny ešte musí schváliť parlament, očakáva sa, že definitívna verzia bude prijatá do konca júna.

Prijatie reformy dôchodkových zákonov je totiž dôležité aj preto, že sme sa k tomu zaviazali v pláne obnovy. Konkrétne sme prisľúbili v prvom pilieri zaviesť dôchodkový automat a aktuárny princíp, teda že pri skoršom odchode do penzie bude dôchodok nižší. Druhého piliera sa týka zavedenie predvolenej stratégie pre nových a postupne aj pre existujúcich sporiteľov v druhom pilieri. Zmeny majú byť schválené do konca tohto roka a platiť majú od roku 2023.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) Čítajte viac Vláda napriek nezhodám schválila nové dôchodky. Krajniak však musel ustúpiť

Reakcia ministra práce na posunutie zákona do 2. čítania

Denník Pravda prináša prehľad hlavných zmien, ktoré prináša novela o sociálnom poistení.

1. Nový systém odchodu do penzie

Medzi najdôležitejšie zmeny patrí nadviazanie strednej dĺžky života na odchod do dôchodku. „V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku riadi zaužívanou tabuľkou. Po novom dôjde k jej zrušeniu a nadviazaniu dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Táto zmena stabilizuje výplatnú fázu dôchodkov, pretože ľudia strávia na dôchodku priemerne rovnaké obdobie, čo bude mať pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému,” zdôvodňuje Monika Hnilicová, hovorkyňa ministerstva práce.

Tento krok chvália ekonómovia najviac zo všetkých. „Je nevyhnutné zlepšiť finančnú stabilitu dôchodkového systému znovuzavedením dôchodkového automatu,“ zdôrazňuje predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Oponenti namietajú, že slovenská populácia má jednu z najhorších mier dožitia v zdraví. Ľudia na Slovensku sú okrem toho rekordérmi v práci na zmeny, najviac zo štátov v EÚ pracujú v noci. V preddôchodkovom veku tak už dnes končí množstvo ľudí, ktorí fyzicky nevládzu. „Po zrušení dôchodkového stropu budeme mať problém s vysokým počtom zamestnancov, ktorí nebudú vládať pracovať a ešte nebudú mať nárok na dôchodok,” argumentuje ekonomicko-sociálny analytik občianskeho združenia Pracujúca chudoba Ján Košč.

2. Štyridsať a dosť

Človek bude mať tiež po novom aj právo požiadať o odchod do penzie po 40 odpracovaných rokoch. Ak teda nastúpi do zamestnania v 18 rokoch, do dôchodku môže ísť v 58 rokoch. Každý, kto sa rozhodne odísť do dôchodku za týchto podmienok, bude mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr oproti oficiálnemu aktuálnemu dôchodkovému veku.

3. Zmena výpočtu aktuálnej dôchodkovej hodnoty

Zmenu čaká aj takzvaná aktuálna dôchodková hodnota (ADH), ktorá sa každoročne upravuje podľa medziročného rastu priemernej mzdy. Ak minulý rok vzrástla mzda o šesť percent, aj ADH sa zvýšila o šesť percent. V záujme vyššej udržateľnosti rozpočtu však nebude rásť o celých 100, ale len o 95 percent tej zmeny. Čiže ak po novom porastú mzdy o šesť percent, hodnota ADH sa zvýši iba o 5,7 percenta.

Ekonóm Viliam Páleník zo SAV tvrdí, že v záujme stabilizácie dôchodkového systému to je vhodné riešenie. Nejde však o automatický stabilizátor. Fixne nastavená hodnota môže spôsobiť, že budúce generácie budú mať jednoducho nižší príjem bez ohľadu na to, aký bude systém stabilný. Z dlhodobého hľadiska to bude mať za následok postupné znižovanie kúpyschopnosti dôchodcov.

4. Rodičovský bonus

Takzvaný rodičovský bonus je najkontroverznejší bod celej reformy. Nie je podmienkou plánu obnovy, ale je kľúčovým bodom ministra Krajniaka. Z pôvodného návrhu odvádzania piatich percent ustúpil a aktuálne chce, aby každé dieťa pracujúce na Slovensku od začiatku budúceho roka posielalo rodičom na dôchodku 1,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahujú 1 453,60 eura a viac.

Opatrenie má stáť rozpočet budúci rok približne 250 miliónov eur, presný zdroj ešte stále nie je jasný. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť kritizuje, že rodičovský bonus nie je solidárny. „Ľudia s najvyšším dôchodkom budú dostávať takmer dvojnásobný rodičovský dôchodok v porovnaní s najnižšími,“ vysvetľujú analytici. Podľa Dagmar Bednárikovej zo Slovenskej komory daňových poradcov zas bonus vylučuje bezdetných seniorov a ľudí so zdravotne hendikepovanými deťmi s nemožnosťou pracovať. Takých je asi 240-tisíc, teda pätina seniorov.

Tento bod je tŕňom v oku aj koaličným partnerom. Matovič pripustil podporu pre bonus len vtedy, ak to bude samofinancovateľný návrh. „Napríklad, ak zmeníme systém výplaty dôchodkov tak, že čo sa ušetrí zmenou iných parametrov, pôjde na rodičovský bonus. Ak mu na tom záleží, tak s tým musí prísť,” dodal Matovič s tým, že Krajniakovi dáva čas do júna. „Strana Za ľudí sa bude snažiť znížiť fiškálne dosahy rodičovského bonusu do takej miery, aby bola reforma prvého piliera ako celok priechodná. To znamená, že reforma nesmie mať výrazne negatívne vplyvy na verejné financie v najbližších rokoch,” povedal aj Tomáš Meravý, ekonomický expert Za ľudí. Stále nie je isté, koľko budú pracujúce deti posielať svojim rodičom. O všetkom sa má rozhodnúť na júnovej schôdzi parlamentu.

Krajniak s Cmorejom sa pohádali

Stávky na utorkové hlasovanie pritom boli mimoriadne vysoké. Ešte deň predtým, v pondelok na koaličnej rade, totiž v kuloároch kolovali klebety o možnom rozpade koalície. Pramenili hlavne z hromadiacich sa konfliktov strany SaS so zvyškom vládnych partnerov v otázke protiinflačných sociálnych balíčkov, energetickej politiky a vyššieho zdaňovania vybraných firiem. Viacerí poslanci sa dokonca pre médiá mimo záznamníka vyjadrovali, že "v hre je odchod SaS” či "rozpad koalície”.

„Včera sme mali dlhohodinové rokovanie, kde sme sa snažili presvedčiť SaS, aby netrucovala, a dúfam, že na konci nebude trucovať a nebude si rodiny brať za rukojemníka,“ povedal v utorok minister financií Igor Matovič (OĽaNO) o priebehu pondelkovej koaličnej rady. „Hovorili sme o ďalšom pokračovaní v tejto koalície. V rámci dobrých vzťahov sme boli ústretoví,” uviedol Cmorej, ktorý je aktuálne najväčším koaličným oponentom Krajniaka. Počas piatkovej rozpravy k návrhu sa s ním dokonca pohádal. Zdôraznil totiž, že SaS trvá na požiadavke urobiť „skutočnú reformu dôchodkov” zakotvenú v ústave, keďže aktuálny návrh nepovažujú „za reformu, je to len povinné cvičenie na získanie peňazí z plánu obnovy“, povedal Krajniakovi.

Liberáli zároveň vyjadrili požiadavku, aby takýto ústavný zákon parlament prijal ešte pred novelou zákona o sociálnom poistení. „Ak nebude 90 hlasov na ústavný zákon, nebude ani rodičovský bonus,“ zdôraznil Cmorej.

Krajniak zaútočil naspäť tvrdením, že Cmorej v argumentácii opakovane používal vyjadrenia, ktoré sú úplne inak, a nazval ho „zákerným podrazákom“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ