Matovič: Sulík má obiehať krajiny a vybavovať plyn, DPH neznížime, ale prídeme s novou pomocou

Lucia Lauková, Tomáš Zemko | 03.04.2022 19:05
Igor Matovič Foto: ,
Igor Matovič
Pomôžeme chudobnejším a minieme na to nie menej ako 100 miliónov eur, opatrenia predstavíme do niekoľkých týždňov. Nižšia DPH na potraviny nebude a s účtami za plyn od budúceho roka určite niečo urobíme, hovorí minister financií a podpredseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

V súčasnosti prežívame obrovské zdražovanie. Národná banka Slovenska (NBS) predpovedá, že v budúcom roku dosiahne rast cien 10 až 14 percent. Ľudia to už pociťujú aj na svojich peňaženkách. Aké kroky chystá vláda, aby ľuďom pomohla zmierniť tento stav?

Pred mesiacom sme prišli s unikátnym riešením. Podarilo sa nám zmraziť ceny elektriny až do decembra 2024. Závidia nám to domácnosti po celej Európe. To je vybavené. Ideme tiež posunúť 13. dôchodky, náš návrh je, že budú vyplatené všetkým, 1,4 miliónu dôchodcov, už pred letom, nie až na Vianoce. Okrem toho ale prídeme aj s pomocou pre tých najzraniteľnejších, teda rodiny s deťmi.

V čom bude toto opatrenie spočívať?

Keby som to prezradil, koaliční kolegovia mi povedia, že to sa nepatrí. Budem držať „bobríka mlčanlivosti“. Ale poviem to jednoducho: nenecháme v štichu ľudí, ktorí si nevedia pomôcť sami a ktorí sú najviac vystavení riziku chudoby. Ideme podľa európskych štatistík, čo vychádza najmä na rodiny s deťmi.

Koľko ich bude? NBS hovorí, že na Slovensku je rizikom chudoby ohrozených približne 615-tisíc osôb.

Keď sme zmrazili cenu elektriny, bola to pomoc pre všetky rodiny v hodnote jednej miliardy eur. Tým cielime na všetky domácnosti, keďže si nemyslím, že na Slovensku je veľa takých, ktoré nemajú doma elektrinu. Potom sme pomohli dôchodcom posunutím 13. dôchodku o pol roka skôr. Tým cielime na všetkých dôchodcov, ktorých je skoro 1,5 milióna. A teraz sa ideme sústrediť na ďalšie dve podskupiny. Jednou sú ľudia v hmotnej núdzi, nízko zarábajúci ľudia, druhou je veľká skupina rodín s deťmi, ktoré sú v Európe najviac ohrozené chudobou. Čím viac detí v rodine, tým menej rodičia zarábajú a tým viac ich ohrozuje chudoba. Na nich cielime pomocou aj návrhom daňovej revolúcie. Touto cestou pôjdeme.

Ekonómovia sa málokedy na niečom zhodnú, no panuje celkom výrazná zhoda na tom, že pomáhať treba najslabším. Často sa navrhuje forma špeciálnych šekov. Pôjdete touto cestou?

Vy chcete zisťovať podrobnosti, však?

Presne tak. Dali by ste im napríklad 200, 300 eur na ruku?

Toto mi je sympatické, je to vašou úlohou. Mojou úlohou je ale udržiavať mier a pokoj v rámci koalície. Kým nebudú dohodnuté parametre pomoci a kým nebude vyjasnené, odkiaľ to zaplatíme, dovtedy viac neprezradím.

Koľko to bude stáť? Bude to drahé?

Určite to nebude menej ako 100 miliónov eur.

To je dosť málo, nie?

Tým, že tie peniaze patria všetkým ľuďom na Slovensku, akákoľvek suma pôjde na pomoc, ja ako minister financií sa nebudem tváriť, že sme to niekde v pivnici vytlačili, ale sú to peniaze, ktoré ľudia potom zaplatia na daniach, odvodoch, pokutách, poplatkoch. Alebo si zoberieme pôžičku a naše deti a vnúčatá to budú splácať. Preto sme opatrní, obozretní, otáčame každé jedno euro aj štyrikrát. Na druhej strane, pri takejto neočakávanej kríze, cenovej, inflačnej, musíme podať pomoc tým, ktorí si sami pomôcť nemôžu, nedokážu.

Peter Kažimír Čítajte viac Prídu dva roky, aké si Slovensko nepamätá. Ostal už len zlý a ešte horší scenár, predpovedá Kažimír

Kritizujú vás za to, že viac ste míňali na lotériu, plošné testovanie, očkovacie bonusy pre dôchodcov.

Závidíte mzdy zdravotníkom, ktorí sa obetovali a dôchodcom, že sme im prispeli peniazmi?

Nie, len upozorňujeme, že to bolo dovedna viac peňazí.

Na testovanie to bolo tak 35 miliónov, zaočkovaným dôchodcom sme dali 250 miliónov. To je zle? Stále nás kritizujete, či dáme peniaze, alebo nedáme.

A ste spokojný s hodnotou za tie peniaze? Motivovali ste tým dosť ľudí očkovať sa?

Štyristotisíc dôchodcov sa očkovalo navyše, oproti odhadu agentúry Focus v októbri. Keby sa vďaka tej prémii neočkovali, mali by sme tu plné kolabujúce nemocnice a neužívali by sme si takú slobodu, ako máme. Zároveň sme takto seniorom, ako jednej z najzraniteľnej­ších skupín, finančne pomohli aj v súvislosti s rastúcou infláciou.

A kedy sa verejnosť dozvie detaily o novej pomoci?

V prvej polovici apríla.

Čiže do dvoch týždňov bude veľká tlačovka?

Tak nejako. Možno skôr, možno neskôr.

Stíhate to pred Veľkou nocou?

Neviem, kedy je Veľká noc.

O dva týždne, 14. až 18. apríla.

To už? Nestíham sledovať. Ja že aj o tom dátume rozhodujem.

Nedáte to hádam cez sviatok v nedeľu, ako keď ste oznamovali prvú tlačovku s prvou časťou daňovo-odvodovej reformy v prvej polovici novembra.

Ale veď to bola veľká udalosť, to si zaslúžilo špeciálny dátum. A bolo „narváno“.

Igor Matovič Foto: Robert Huttner
Igor Matovič, matovic Igor Matovič

Vráťme sa k téme. Zastropovali ste ceny elektriny pre domácnosti na dva nasledujúce roky. Extrémne však zdražel aj zemný plyn, domácnosti možno čaká 50– až 60-percentný nárast ceny od januára. S tým nič nespravíte?

Čo sa týka zemného plynu, ako aj tepla, cenový šok bude na budúci rok obrovský. Regulátor Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanovuje cenu domácnostiam na budúci rok zo súčasných burzových cien, ktoré sú výrazne, výrazne vyššie, ako platíme dnes. Preto áno, chystáme sa na ten silný nápor na peňaženky domácností a plánujeme riešenia, aby sme im pomohli a nenechali ich v štichu.

Ján Šebo, dôchodky, plán obnovy, jan sebo Čítajte viac Expert na dôchodky Šebo: Reforma penzií je na stole, prichádzajú zásadné zmeny, aké sú to?

Ako to chcete riešiť? Komunikujete so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) či s dodávateľmi energií? Bude to podobná dohoda ako so Slovenskými elektrárňami?

To nemáme ako urobiť. Bohužiaľ, plyn si na Slovensku neťažíme, na rozdiel od elektriny, ktorú si vyrobíme v našej „atómke“. Naša cena plynu závisí od toho, ako sa vyspí Putin a na koho zas zaútočí. Pri plyne nevieme garantovať nízke ceny na tri roky, nižšie ako trhové. Trh určí cenu, no my ju budeme určite kompenzovať domácnostiam, aby také vysoké ceny samy neplatili.

Nepovedali ste ako.

Nepovedal. ÚRSO určí cenu podľa trhu. Oni nemôžu zregulovať cenu pre domácnosti podľa ľubovôle, že bude výhodnejšia ako na trhu. Plynárom z SPP tiež nemôžem zakázať zisk. Tým pádom to budú musieť byť nejaké subvencie, teda pomoc tým, ktorí plynom kúria, aby sa s tým dokázali vyrovnať. Slovenské domácnosti ešte v tomto roku šok nezažijú a do budúceho, keď ten nárast bude extrémny, je dosť času, aby sme sa ako vláda pripravili pomôcť.

Debatujete, hľadáte riešenia, ale ešte neviete, ako konkrétne pomôžete s účtami za plyn?

Určite vieme, že pomáhať budeme musieť. Elektrinu máme vybavenú, plyn ešte nie. Ale určite to nenecháme tak, aby komplet celý nárast cien padol na domácnosti a museli to ťahať zo svojich rozpočtov. Vedel by som povedať aj viac, ale času je dosť a musia byť najskôr dohody v koalícii a v tom, odkiaľ to zaplatíme.

Šéf hospodárskeho výboru a poslanec Peter Kremský (OĽaNO) sa viackrát verejne sťažoval, že treba energie riešiť akútnejšie. Je to váš spolustraník, ako na to reagujete?

Petra beriem ako šéfa hospodárskeho výboru, ktorý funguje ako svedomie ministerstva hospodárstva. Keď ten rezort zaspáva, nerieši svoju agendu, tak on sa ozýva, zvoláva mimoriadne výbory a podobne. Tak ako teraz. My by sme za tejto situácie mali každý druhý deň vidieť ministra hospodárstva na návšteve v krajine, ktorá ťaží plyn, ropu a dohaduje nové kontrakty. Aj ostatní európski ministri hospodárstva dennodenne zjednávajú kontrakty pre svoju krajinu, snažia sa pripraviť na najhoršie. Verím, že aj ministerstvo hospodárstva niečo robí.

Čiže Sulík má ísť podľa vás do Kataru, Dubaja a povedať, dovezte nám tankery skvapalneného ply­nu?

O tom je ministerstvo hospodárstva. Má chodiť do týchto krajín, ktoré sú producentmi ropy a plynu, keď vieme, že reálne hrozí, že Putin nám zavrie kohútiky. Potrebujeme plán, aj plán B, zásobu ropy máme na 108 dní, plyn na trochu dlhšie, no nemôžeme byť v riziku, že nás vypnú, v rámci Európy sme na tých palivách z Ruska závislí najviac. A nehľadať to až vtedy, keď budú kohútiky zatvorené.

Na výbore sa sťažujú aj ambulancie či samosprávy zo Združenia miest a obcí. Tvrdia, že potrebujú akútne pomoc so zdražovaním, no všetko sa zastavuje pri rezorte financií. Čo na to hovoríte?

Ja to vidím takto. Máme uznesenie, o ktorom som už hovoril. Ak minister chce peniaze navyše, musí aj navrhnúť, kde ich zohnať. Oni si ale čítajú len prvú časť.

A samosprávy?

My sme sa ich pýtali: Ako ohodnocujú vyššie náklady na energie? Vyčíslili to na 50 až 60 miliónov na tento rok. A podľa poslednej daňovej prognózy ich príjem bude tento rok vyšší o 180 miliónov. Nevidím tak, kde je problém. Veď sú v pluse 120 miliónov.

Čiže nemajú nárok pýtať si viac peňazí?

Všetky dane všetkých zamestnancov a živnostníkov končia v samosprávach ako ich unikátny príjem. A rastú im tak extrémne, že za posledných desať rokov to bolo vyše 100 percent. Hoci ľuďom narástli platy len o 57 percent. Je to disproporcia, lebo dane ľudí rastú rýchlejšie ako ich mzdy.

Zrejme neprejde deň, keď by vašu vládu niekto nekritizoval za to, že slabo bojuje proti zdražovaniu energií a potravín. Raz je to opozícia na čele s Pellegrinim a Ficom alebo dôchodcovia, či dokonca odborári, ktorí chystajú generálny štrajk.

Nesledujem televíziu.

Hovoria o tom, že pomoci je málo, dlho to trvá. Keď konečne s niečím prídete, budete to vedieť ľuďom predať?

Skorumpovaným zlodejom, ako je Fico a Pellegrini, ktorí za 12 rokov rozkradli 30 miliárd eur, sa ľahko kritizuje, že my by sme ľuďom mali rozdávať peniaze. Oni zodpovednosť nemajú. My sme v šiestej kríze. My máme reálnu zodpovednosť za štát a za kopcami na východe blázon zabíja ľudí. Musíme byť preto veľmi zodpovední a obozretní a pripravení, aby sme ako štát neskrachovali a prežili aj vtedy, ak bude ešte horšie. A zároveň pomôžeme, keď bude nevyhnutné. Zodpovednosť káže počkať. Nikto nevie, čo sa stane, či nebudeme potrebovať dve miliardy na pohotovostný dovoz ropy a plynu. Najhoršia smrť je z oplašenia v kritickej situácii. Rozumní ľudia vedia, že ich v štichu nenecháme.

Proti zdražovaniu potravín už nepredstavíte ďalšie opatrenia okrem zastropovania marží obchodníkov pri 13 potravinách?

Príklad z Poľska nám ukázal, že nejaký sociálny inžiniering s nulovou daňou nefunguje, netreba to robiť. Oni znížili DPH, de facto ju na vybrané potraviny zrušili a v obchodoch to vidieť nebolo, ceny ostali rovnaké, ľudia neušetrili, obchody zarobili a štát prišiel o dane. Druhá vec je, že čím viac znížite DPH aj na potraviny, bohatší ľudia, ktorí viac míňajú, by ušetrili viac, chudobnejší, ktorí kupujú lacno, by ušetrili menej. A keď si medzičlánok, obchodník, povie, že ceny nechá rovnaké, akurát tak sa on priživí a necíti to nikto.

Čiže s potravinami už nič nespravíte.

Regulovať ceny potravín? Môžem. Vydajme sa cestou Severnej Kórey či Venezuely, ale potom budeme mať prázdne regály. Máme spojený európsky trh, ak by sme začali regulovať ceny, okamžite to odíde mimo Slovenska, čierny trh, to nie je riešenie. Nemáte čo zásadné vyriešiť, len sa spoliehať na to, že inflácia klesne a bude po probléme. Môže sa stať ale aj to, že cena pšenice vystrelí na trojnásobok a bude ešte väčší, ozajstný problém.

A potom by ste čo robili?

To už by sme museli mať, dúfam, spoločné európske riešenia. Nemôžeme len na Slovensku zaviesť reguláciu, to by nefungovalo, budeme sa musieť dohodnúť na spoločných riešeniach v rámci Európy.

Chystáte aj veľkú daňovo-odvodovú revolúciu. Predstavili ste ju už vlani na jeseň. V akom je stave?

Naši legislatívci, teda právnici, ktorí píšu zákony na ministerstve, makajú naplno už dva mesiace. Je to kopa zákonov, ktoré sa musia zmeniť. V rámci koalície sme sa dohodli, že do júna predložím všetky tieto veci do parlamentu, aby sme ich pred letom schválili. Pevne verím, že čo najviac z toho sa schváli a daňová revolúcia bude skutočnosťou od 1. januára budúceho roku.

Ostala reforma v takej podobe, ako ste ju pôvodne prezentovali koncom minulého roka?

Zatiaľ žiadne zásadné zmeny nenastali. Sme dohodnutí, že v rámci koalície najbližší mesiac využijeme na posledné dohody a do júna prijmeme kľúčové opatrenia.

Poďme postupne na jednotlivé body. Tvrdíte, že 99 percent zamestnancov si polepší. Pritom prepočty hovoria, že s 1000-eurovým platom v hrubom to bude tri eurá mesačne navyše, kto zarába 2¤000 eur, prilepší si 70 eur. Najviac si teda polepšia najviac zarábajúci.

Niektoré parametre sme medzičasom pomenili. Nemá zásadný zmysel rozoberať presne to, čo bolo prezentované v novembri. Tie čísla, čo hovoríte, nie sú presné. To sa má prepočítať v rámci celej firmy na všetkých zamestnancov, aby generálny riaditeľ dostal rovnako viac ako upratovač. V absolútnej sume. Všetci zarobia rovnako. Aj vo firmách, aj vo verejnej správe.

Čiže prepočty, koľko by zarobili po reforme zamestnanci, sú zlé?

Tie by platili, keby mala firma len jedného zamestnanca. Vo väčších firmách sa to rozpočíta. Ľudia dostanú 40 eur v hrubom, pri priemernej mzde, priemerne každý mesiac.

Teda okolo 30 eur v čistom.

O niečo menej.

Počúvame častú kritiku v tom, že rozdávanie dávok pre deti a rodičov maskujete ako daňovo-odvodovú revolúciu. Prečo to nazývate revolúcia, keď si ľudia prilepšia priemerne ani nie 30 eur mesačne?

Niekto vidí revolúciu iba v tom, keď sa mu plat zdvojnásobí. Rozumní ľudia, ktorí myslia na to, ako štát funguje, si všimnú aj tých 30 eur. Revolúcia je aj to, že desiatky tisíc slov na výpočet platu zjednoduším na 28. Pre niekoho je v rebríčku hodnôt vyššie vlastná peňaženka, pre iného fungujúci štát.

Ale ľudia pozerajú najmä do peňaženiek, hlavne v týchto časoch, záleží im na tom, koľko tam majú.

V poriadku. Tí nech si volia Fica, ktorý im dá viac, popritom bude kradnúť a zadlží štát. Matovič robí revolúciu zjednodušovaním zákonov. Každý to robí inak.

A nie je to viac rozdávanie deťom a matkám ako daňová revolúcia?

Má to tri časti. Prvá je rodinná politika, druhá zdaňovanie zamestnania, tretia zdaňovanie firiem. Revolúcia na troch nohách, každá je rovnako dôležitá. Ale áno, pomáham tým rodinám, dostanú 200 eur mesačne, na rozdiel od 50 eur, čo dostávali za Fica, a ešte aj uvádzam všetky zdroje, odkiaľ to celé zaplatím.

Zdroje na reformu máte vykryté? Inštitút finančnej politiky prepočítal, že to má stáť 2,4 miliardy eur. To sedí?

To je správne.

A nájdete tie peniaze?

Úplná pohoda, klíďo píďo to nebude. Mnoho bohatých bude nešťastných. Ale o tom to je.

Reformu chcete vykryť aj miliónmi z takzvaných „dynamických efektov“. Okrem mnohých ekonómov, ktorí nad tým krútili hlavou, o tom kolovali aj vtipy.

To je vážna vec. Keď dáte miliardu rodinám navyše, z 90 percent tie peniaze pustia späť do ekonomiky. Ak ich minú na nákup, štát získa DPH, hotely a služby zamestnajú viac ľudí, štát dostane viac daní a odvodov. Dáte peniaze, získate peniaze.

Chcete zdaňovať milionárov daňou z luxusu. Veľa ekonómov ale kritizovalo, že prakticky je to nezdaniteľné, neexistujú cenové mapy, návod, ako to robiť.

Daň z nehnuteľností dvíhať nebudeme. Plus je to ďalší unikátny príjem samospráv. A čo sa týka milionárskej dane, najviac jej odporuje SaS, že bohatí nemajú platiť viac. Avšak mne sa táto rétorika nepozdáva. Pár tisíc milionárov na Slovensku bude platiť navyše ročne 0,1 percenta majetku.

No ale otázka je, ako ten majetok celý spočítať, na čo všetko sa to bude vzťahovať?

Komplet celý majetok. Zlato, akcie, šperky, nehnuteľnosti. Milionári budú podávať pravidelné majetkové priznanie, takže to bude aj protikorupčné opatrenie. Funguje to v každej jednej demokratickej krajine a zásadne to pomáha v boji proti korupcii.

Dobre, ale kto by odhadoval hodnotu majetku? Ako by sa to dokladovalo?

Nacenili by si to sami. Ale aj so špeciálnym dôvetkom na predkupné právo štátu. Teda, ak by časť svojho majetku, napríklad nehnuteľnosť podhodnotili, tak za takú cenu by si to mohol prednostne od nich štát kúpiť. Funguje to takto v Írsku a podľa mňa je to veľmi fér. Niekto nacení svoju haciendu za desať miliónov a povie, že má hodnotu milión, tak výborne, nech sa páči, štát to rovno za ten milión odkúpi.

A kto by kontroloval toto naceňovanie?

Niekto určite. My ale hlavne chceme sledovať nárast majetku bohatých, mne nejde o ten samotný výber dane. Aj zlodeji z Ficovej vlády kradli vo veľkom, dnes majú obrovské majetky a mňa zaujíma, keď každoročne také majetky rastú, či to bolo zdanené, či to sú reálne peniaze, úplatky a podobne. Bojujeme spolu proti korupcii, nejako treba začať.

A aj toto má platiť od januára?

Túto konkrétnu časť reformy blokuje SaS.

Platí aj to, že po novom sa zruší takzvaný paušál, teda paušálne výdavky, ktoré si uplatňuje väčšina živnostníkov?

Živnostníci platia extrémne nižšie dane ako bežní zamestnanci. Dva milióny zamestnancov platí 16 miliárd, 400-tisíc SZČO platí len 0,8 miliardy. Priemerný zamestnanec odvedie štátu na celé jeho fungovanie osemtisíc eur ročne, živnostník dvetisíc. Niekde je problém. Všetky dôchodky rodičov živnostníkov platia zamestnanci. Ani jeden živnostník neprispieva na dôchodok svojho rodiča. To je nespravodlivé v rámci štátu.

Nevyženie to živnostníkov do jednoosobových eseróčok?

Môj návrh polovici živnostníkov dane zníži, druhej polovici zvýši. Ale bude to spravodlivejšie.

Budú mať reštaurácie od budúceho roka zníženú DPH na desať percent? Stále chcete, aby za to ponúkali krčah vody zadarmo, ekomenu a tak ďalej?

Nechajme to tak, s tým sme pol roka pozadu. Ale áno, všetko je to súčasťou revolúcie a je to v hre, takto to chcem presadiť, to je dohoda. Keď si z toho niekto robí srandu, to je jeho problém. Ja chcem dosiahnuť štandard pokrokových krajín, kde vám v reštaurácii dajú zadarmo pitnú vodu a deti majú na výber toľko jedla, koľko dospelí. Buď sme prorodinný štát, alebo sú reštaurácie priateľské len k dospelým.

Strana SaS vám k reforme vystavila semafor. Štyri body majú červenú. Ide o milionársku daň, zrušenie paušálu u živnostníkov, zrušenie stropov na odvody či zvýšenie dane z dividend. Už ste sa s nimi dohodli?

S milionárskou daňou stále nesúhlasia. Nechcú ani strop pri odvodoch, čo si myslím, že sa opäť len zastávajú bohatých, keď nechcú, aby platili pri príjmoch viac ako 8¤500 eur trošku viac. To je podľa mňa chyba, hlavne v súčasnej ťažkej dobe. A oni sa stále tvária, že to je to „no go“. My sa snažíme diskutovať o všetkom.

S kým?

So štátnym tajomníkom rezortu hospodárstva Jánom Oravcom. Jeho poverili, aby sa o tom s nami bavil.

A so šéfom strany Richardom Sulíkom, nie?

Poveril Oravca, s ním sa bavíme, s ním hľadáme riešenie.

A so zvyškom sporných bodov to ako vyzerá, dohodnete sa?

SaS sa snaží prezentovať vlastný návrh. Ja si o ňom myslím, že živnostníkom ublíži viac ako môj. Diskutujeme. Pri dividendách je môj návrh dvojstranný – zvýši sa daň z dividend, zaplatia asi desatinku navyše, no za to im znížime daň z príjmu právnických osôb, ktorá firmám ušetrí 280 miliónov. Preto vysvetľujeme saske, že keď to budú blokovať, ubližujú firmám.

Kedy teda reformu uvidíme na papieri?

Do júna to bude v medzirezortnom pripomienkovom konaní. (smiech)

Prečo sa smejete?

Bude… keď stihneme.

Veľkú reformu dôchodkového systému predkladá aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Jej súčasťou je kontroverzný rodičovský bonus, ktorý má stáť pol miliardy eur len na budúci rok. Prejde to cez vás v takejto podobe?

Stále platí uznesenie vlády z 13. októbra 2020, ktoré hovorí o tom, že ktorýkoľvek minister príde s návrhom, že chce peniaze do svojho rezortu navyše, ak to presahuje jeho ministerstvo, musí prísť s návrhom, odkiaľ na to zobrať. Tá druhá časť úlohy sa zatiaľ Milanovi Krajniakovi nijako nepodarila. Návrhy, s ktorými prišiel, mu spochybnili v podstate všetci relevantní ekonómovia. Ale ja mu držím palce. Chcem mu pomôcť, aby rodičovský čiastočne prijatý bol. Ale len v takej výške, aby to neohrozilo verejné financie a aby to bolo kryté.

Takže ste mu to dali prerobiť.

Jasné. Nenašiel sa na Slovensku jeden ekonóm, ktorý by povedal, že takto, ako to financovanie bonusu predstavil, je to v poriadku. A naša dohoda bola, výdavky, okej, ale nájdeš na to peniaze. Teda, že to bude samofinancova­teľný návrh.

Ako napríklad?

Napríklad, že zmeníme systém výplaty dôchodkov tak, že čo sa ušetrí zmenou iných parametrov, pôjde na rodičovský bonus.

A už s niečím prišiel?

Zatiaľ nie. Ak mu na tom záleží, aby ten bonus prešiel, čo i len s nižšou sumou, tak s tým musí prísť.

Dokedy má čas?

To tiež chceme do júna vyriešiť.

Čiže všetky kľúčové reformy chcete schváliť do konca júna?

Povedali sme si, že všetko zložité a ťažké do prázdnin vyriešime.

Vláda má za sebou dva roky, ako to hodnotíte?

Z pandémie do vojny. Presne tak. To hovorí úplne za všetko.

Igor Matovič Foto: Robert Huttner
Igor Matovič, matovic Igor Matovič

Čiže ako to hodnotíte?

Jedno veľké nešťastie. Prišli sme do vlády po 12 rokoch kradnutia, dostali sme ekonomickú krízu, pandémiu, zdražovanie, úlety, ako si Európa nepamätá. A zaklincuje to vojna a utečenecká kríza. No ja dúfam, že sme si to už odbili a zvyšné dva roky bude pokoj.

Voľby ste vyhrali ako protikorupčné hnutie. Nadácia zastavme korupciu vám vystavila vysvedčenie, ktoré hovorí o tom, že z protikorupčných sľubov ste nesplnili ani tretinu. Ako je to možné?

Každý normálny a dobromyseľný človek si uvedomí, že za posledné dva roky sme ako vláda museli riešiť všetko možné. Aj spolu s ľuďmi tu permanentne prežívame obrovské problémy. A nejaký mudrlant od klávesnice…

Ale predsa Nadácia Zastavme korupciu nie sú mudrlanti.

Nech si každý povie, kto sú mudrlanti. Ale keď niekto chce byť silou-mocou zaujímavý, bude si mudrovať, ako málo sme spravili. A pritom tí dobrí, normálni ľudia vedia, že fakt ideme z problému do problému. A nespôsobili sme si ich sami, ale vyššia moc, ktorá nám bola daná do vienka a musíme s tým robiť, čo sa dá. Ale ja verím, že do volieb bude pokojnejšie a že postupne dobehneme, čo sme nasľubovali.

Do ďalších volieb pôjdete ako líder OĽaNO?

Netuším. Ale viem určite, že ak pôjdem, tak znova na 150. pozícii.

Chystáte aj nejaké videá pred voľbami?

My nikdy nič nechystáme, to je také spontánne. Asi znova na to príde, mne sa teda síce nechce, ale nejako to vymyslíme.

Nedávno vám prieskum Focusu pre Markízu nameral, že až 87 percent ľudí vám osobne nedôveruje. Tak zle na tom nebol vari nikdy nikto.

Viem, o čom hovoríte.

Prečo je to tak?

Tá istá agentúra nám pred voľbami namerala päť percent voličov a mali sme 25 percent a vyhrali voľby.

Takže veríte, že to do volieb otočíte?

Verím reálnym číslam z volieb a že normálni, dobrí ľudia sa od nás neodvrátia.

Ale o niečom to asi svedčí, že takmer 9 z 10 ľudí vám povie, že vám neveria.

Nájdite mi za posledné roky politika, voči ktorému bol od prvého dňa väčší hejt. Nikto taký nie je. Nedostal som sto dní, od prvého dňa na mňa extrémne všetci nakladali. Čokoľvek som spravil, stále mi vyčítajú, furt zle, furt zle. A to, že sme boli trištvrte roka najlepšia krajina z pohľadu COVID-19? Z celej Európy? Ani len zmienka.

Za to vás pochválili. Písalo sa o tom.

Minimum. Možno tri články dokopy vo všetkých médiách na Slovensku za celý čas to spomenuli.

Minulú vládu tiež médiá nevychvaľovali.

Tých nebolo za čo. Na mňa od začiatku padal extrémny hejt. Keď sú kritické situácie, ľudia tomu podliehajú.

Ste ochotný si vôbec priznať chybu, vidíte v tej kritike niekde aj svoje pochybenie?

Ja som ikskrát povedal, že som niekde urobil nejaké chyby. Kto z nás chyby nerobí? Ale keby niekto odo mňa očakával samú dokonalosť v nebi stvorenú, bol naivný a prepočítal sa.

Išli by ste do funkcie premiéra napriek tomu znova?

Za premiéra? Určite nie. Po tom vôbec netúžim.

Keď porovnáte svoje pôsobenie v opozícii a v koalícii, kde vám bolo lepšie?

Najradšej by som bol obyčajne, s rodinou. Niekedy aj banujem, že som sa do toho pustil. Predtým som si žil úplne normálny život, s perfektne fungujúcou firmou. A ľudia si o mne myslia, že som zlodej, hoci som štátu nikdy nič neukradol.

Igor Matovič

Narodil sa v Trnave. Založil hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Hnutie vyhralo voľby v roku 2020, po ktorých sa stal Matovič premiérom. Zhruba po roku z funkcie pre veľkú kritiku za nezvládanie pandémie odišiel. V súčasnosti zastáva post ministra financií.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ