V podstate nám ostal už len zlý a ešte horší scenár, ktorý bude závisieť predovšetkým od intenzity konfliktu na Ukrajine. V krátkom čase je to už druhá prognóza na nasledujúce roky od našich štátnych analytikov, v ktorých chceli odhaliť, ako sa bude na Slovensku najbližšie obdobie žiť. Tú prvú predstavili začiatkom týždňa ekonómovia z Matovičovho ministerstva.
Vojna na Ukrajine prináša nižší rast ekonomiky, vyššiu infláciu, ale hlavne obrovskú neistotu. To sú hlavné závery ekonómov z centrálnej banky. V tejto situácii neprichádzajú pri svojej predpovedi s pevnými číslami, ale s rôznymi scenármi ďalšieho ekonomického vývoja. Prvý je vojnový, druhý dramatický vojnový a tretí scenár je bez vojny. V ňom chceli verejnosti ukázať, ako sa mohla ekonomická situácia vyvíjať, ak by nenastala vojna na Ukrajine.
Čítajte viac Žije sa u nás lepšie ako v Rusku? Údaje hovoria jasne v prospech SlovenskaBežných občanov však ešte viac môže trápiť skutočnosť, že po prvý raz za vyše dekádu nebudú ich platy stačiť na rastúce ceny tovarov a služieb. Inak povedané, nastáva situácia, keď účty za energie, jedlo či iné výdavky rastú rýchlejšie v porovnaní s rastom platov Slovákov. Niekoľko pandemických vĺn v priebehu dvoch rokov a hneď za ňou agresia Ruska na Ukrajine si tak vyberú daň v podobe zníženia životnej úrovne na Slovensku. V praxi to znamená, že už v tomto roku a v tom nasledujúcom ľudia reálne schudobnejú.
Guvernér NBS Peter Kažimír: Predpokladáme infláciu 8 až 14 % na najbližšie roky
„Predpokladáme, že priemerná inflácia na Slovensku sa v tomto roku bude pohybovať na úrovni 8 percent. V ďalšom roku 2023 predpokladáme ďalší rast inflácie, podľa toho, aký scenár sa naplní, na úrovni 10 až 14 percent," vyčíslil Kažimír s tým, že takýto nárast cien bude znamenať aj pokles reálnych miezd na Slovensku.