Zmeny, ktoré novela zákona o dôchodkovom systéme prináša, sú jednou z podmienok pre získanie pol miliardy eur z európskeho Plánu obnovy. Ako bude reforma vyzerať?
„Opätovne máme na stole tie zásadné zmeny, ktoré majú priniesť riešenia, aby sme náš dôchodkový systém spravili dôveryhodnejším a udržateľnejším. Prvou, najväčšou zmenou, je naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia," hovorí Šebo.
Aj teraz sa totiž síce dôchodkový vek zvyšuje, ale po novom nezastane na 64. roku, ale, v prípade, že sa budem dožívať viac, sa aj vek odchodu bude posúvať.
Pozrite si krátky teaser na rozhovor:
Druhou zmenou je to, že do dôchodku budeme môcť odchádzať aj predčasne, teda po 40 odpracovaných rokoch. Teraz je to možné tak, že takémuto dôchodcovi je znižovaná predčasná starobná penzia o 0,5 percenta za každých 30 dní od oficiálneho dosiahnutia dôchodkového veku.
„Novinka prinesie to, že ak odpracujete 40 rokov, nebude vám znižovaný o pol percenta, ale iba o približne 0,3 percenta za každý mesiac," dodáva ekonóm.
Čítajte aj Na jedlo im ostanú 3 eurá mesačne. Dôchodcovia sa s Krajniakom hádajú o 13. dôchodokTretia zmena zasiahne sporenie v II. pilieri. „Ľuďom pomôžeme a prednastavíme sporivú stratégiu či už pre novovstupujúcich, alebo existujúcich sporiteľov. A samozrejme tiež splníme záväzok automatického vstupu, keďže prvý a druhý pilier sú spoločne absolútnym základom celého dôchodkového zabezpečenia na Slovensku," hovorí Šebo.
V rozhovore prišla reč aj na kontroverzný rodičovský bonus. Opatrenie, ktoré Krajniak nacenil na pol miliardy zo štátnej kasy len v prvom roku od spustenia, už narazilo na kritiku ekonómov ako aj šéfa rezortu financií Igora Matoviča, ktorý ho označil za pridrahé.
Podľa Šeba ide viac o experiment na ľuďoch, ako reformu. „Skôr sa hrá s myšlienkou, ako inak prerozdeliť dôchodky a platby medzi poberateľmi a prispievateľmi do systému," myslí si.
Celý rozhovor zverejníme na webe pravda.sk už onedlho.