Nedostatok zamestnancov čoraz častejšie zamestnávatelia riešia ich dovozom z Ázie, či z krajín bývalého sovietskeho zväzu

Priaznivý vývoj na trhu práce pretrváva. Nezamestnanosť po tradičnom náraste na prelome roka začala klesať už vo februári. Napätú situáciu na trhu práce zvýraznil podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka aj opätovný nárast voľných pracovných miest, po dlhšom čase opäť aj v službách, hoci gro neobsadených pozícií stále ostáva v priemysle. Nárast intenzity pohybov v štatistikách úradov práce sa na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov už ďalej nezrýchľoval.

21.03.2024 12:33
Nemecko, fabrika, nemecký priemysel Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Február však nateraz podľa analytika priniesol len zastavenie trendu zo záveru roka, resp. prelomu rokov, zatiaľ ešte nie jeho zvrátenie. Ako počet novo nezamestnaných, tak aj absorpcia nezamestnaných trhom práce ostáva na maximách aktuálneho ekonomického cyklu. Počet novo evidovaných nezamestnaných bol podľa Koršňáka najvyšší od pandemického roku 2020, počet umiestnených na trhu práce od polovice roka 2021. „Február tak len potvrdzoval pretrvávajúcu dvojrýchlostnú slovenskú ekonomiku,“ skonštatoval analytik.

Časť ekonomiky zápasí s dôsledkami energetickej a inflačnej krízy. Nových nezamestnaných pritom od druhej polovice minulého roka v zvýšenej miere začal dodávať i domáci priemysel, ktorý vo februári hlásil o tretinu viac prepustených ako v rovnakom období minulého roka. Na druhej strane, noví nezamestnaní podľa Koršňáka pomerne rýchlo evidenciu úradov práce opúšťajú, keď ich absorbuje energetickou krízou menej zasiahnutá rastúca časť ekonomiky, ktorá dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovnej sily.

Carlos Tavares, šéf koncernu Stellantis Čítajte viac Šéf Stellantisu prišiel na Slovensko: Prinesieme extrémne cenovo dostupný elektromobil. Trnava tu bude hrať kľúčovú úlohu

Nesúlad medzi ponukou práce a dopytom po práci, a to či už v smere kvalifikácie alebo regiónu, stále podľa Koršňáka bráni významnejšiemu poklesu miery nezamestnanosti na Slovensku. Najmä zamestnávatelia na západe krajiny, predovšetkým v priemysle, zápasia s nedostatkom vhodnej domácej pracovnej sily. Ten sú nútení saturovať dovozom pracovnej sily zo zahraničia. Nedostatok zamestnancov čoraz častejšie riešia ich dovozom z Ázie, či z krajín bývalého sovietskeho zväzu. Naopak, prílev zamestnancov z v minulosti tradičných destinácií ako Srbsko a Rumunsko sa nateraz zastavil.

Dôsledky energetickej krízy brzdia aktivitu časti ekonomiky, ktorá čoraz vo väčšej miere dodáva i nových nezamestnaných. „Tí sa však na úradoch práce zvyčajne dlho neohrejú, v priebehu pár týždňov až mesiacov sa im darí nájsť uplatnenie na trhu práce. Stále relatívne vysoká zásoba voľných pracovných miest v kombinácií s ekonomickým rastom relatívne náročným na pracovnú silu, by i naďalej mali brániť masívnemu nárastu miery nezamestnanosti,“ hovorí analytik.

Čoraz väčším problémom pre domáci trh práce bude v nasledujúcich rokoch podľa neho starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie. Na prelome rokov tento problém zvýraznili, resp. urýchlili masívne odchody do predčasného dôchodku. „Najmä ekonomicky silnejší západ krajiny tak bude i naďalej zápasiť s nedostatkom pracovníkov. Ďalší pokles miery nezamestnanosti bude spomaľovať i nesúlad medzi štruktúrou dopytu po pracovnej sile a jej ponuky, a to či už v smere kvalifikácie, tak v smere regionálnej disproporcie,“ dodal Koršňák.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanci #migranti