Uzavrú úsek diaľnice, vodičov pošlú na obchádzkové trasy. Spúšťajú opravy hneď na dvoch kľúčových úsekoch

Vodiči sa budú musieť obrniť veľkou dávkou trpezlivosti. V jednom týždni totiž spustia dve veľké dopravné operácie, ktoré prinesú viaceré obmedzenia pre motoristov. Trvať budú niekoľko mesiacov. Vo výsledku po rekonštrukcii by mali vodiči cestovať bezpečnejšie a komfortnejšie.

11.03.2024 05:00
debata (23)
Video
Zdroj: NDS

Obmedzenia budú prebiehať na diaľnici za Bratislavou v časti vyrastajúcej križovatky D1/D4 a na križovatke D1 a R1 pri Trnave. Kým v prvom prípade obmedzenia spôsobí demolácia mosta, v tom druhom budú most opravovať.

Dobudovanie kľúčovej križovatky spájajúcej bratislavský obchvat s diaľnicou D1 je kľúčové pre plynulý tranzit nákladných vozidiel mimo Bratislavy. Pomôže aj osobnej doprave, pretože jednou z najvyťaženejších ciest na Slovensku je práve časť bratislavského obchvatu v Ružinove. Údaje o počte vozidiel na cestách priniesla Slovenská správa ciest a sú za roky 2022 a 2023. Týmto úsekom prechádza vyše 100-tisíc vozidiel denne.

1 Čítajte viac Prídu veľké obmedzenia na diaľnici D1 a najväčšej stavbe pri Bratislave. Pozrite sa, ako sa to dá obísť

O polovicu menšiu intenzitu dopravy, teda 49-tisíc vozidiel za deň, má úsek na D1 pri Zelenči a rovnaký objem dopravy je aj na ceste R1 v úseku medzi Vlčkovcami a križovatkou s diaľnicou D1. Práve v týchto úsekoch sa vodiči budú musieť pripraviť na obmedzenia v súvislosti s opravou križovatky D1 a R1.

Obchádzky pri Trnave

Do rekonštrukcie ide most, ktorý sa nachádza na križovatke diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1. Je to úsek, ktorým prejde denne niekoľko tisíc vozidiel. Most, ktorý spája dve autostrády, čaká komplexná rekonštrukcia. Niekoľko mesiacov tak vodiči budú musieť používať alternatívne trasy.

Práce sú rozdelené do dvoch etáp, aby sa minimalizoval vplyv na plynulosť premávky. Prvá etapa prác by mala odštartovať už o niekoľko dní. Národná diaľničná spoločnosť pre denník Pravda potvrdila, že predpokladaný začiatok prác je naplánovaný na 16. marca. Opravovať most začnú najskôr z vonkajšej strany. Keď práce v prvej etape skončia, spustia druhú etapu, ktorá bude zameraná na vnútornú časť mosta.

„Práce sú rozvrhnuté tak, aby sa obmedzenia dopravy znížili na minimum. Budú prebiehať postupne pri zachovaní dopravy. Nevyhnutné obmedzenie počas opravy ľavého mosta (v smere do Trnavy) je v rozsahu niekoľkých mesiacov. Následne sa s prácami presunieme aj na opačný smer, začne sa opravovať aj pravý most, no až po skončení súčasných prác,“ vysvetľuje tlačové oddelenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorá má projekt na starosti.

Most je v stave, keď ho treba rekonštruovať. Jeho oprava by mala zabezpečiť podľa diaľničiarov dlhodobé, bezproblémové a komfortné využívanie mosta. Dobrou správou pre motoristov je skutočnosť, že stavebné práce budú vykonávané sedem dní v týždni vrátane nocí.

Prvá etapa znamená opravu mosta v smere z Nitry do Trnavy. Konkrétne prebehne oprava jeho vonkajšej časti. Doprava ostane zachovaná v dvoch jazdných pruhoch pri stredovej rímse. Uzavretý bude pripájací pruh z diaľnice D1 na rýchlostnú cestu R1 v smere od Bratislavy do Trnavy. Vodiči na tejto trase budú presmerovaní na rýchlostnú cestu smer Nitra a na križovatke Vlčkovce obchádzková trasa navedie vodičov späť smerom do Trnavy. Iné to bude pre vodičov nákladných vozidiel. Obchádzková trasa sa im začne na križovatke Senec východ. Povedie po ceste prvej triedy až do Trnavy.

„Počas druhej etapy opráv ľavej strany mosta sa práce sústredia na vnútornú časť ľavého mosta. Motoristom tak budú k dispozícii dva už opravené jazdné pruhy na vonkajšej časti,“ informuje NDS. Doprava bude vedená po pôvodnej obchádzkovej trase cez križovatku Vlčkovce späť smerom do Trnavy. Pre nákladné vozidlá idúce do Trnavy zostane zachovaná obchádzka riešená cez križovatku Senec východ.

Uzávera úseku pri Bratislave

Oprava premostenia na križovatke D1 a R1 nebude jediným obmedzením pre vodičov na D1. Už o niečo skôr, teda 12. marca, sa začnú obmedzenia v súvislosti s výstavbou križovatky D1/D4 pri Bratislave. Pripomeňme, že ide o súčasť Bratislavského obchvatu, ktorý sa mal spomínanou križovatkou napojiť na diaľnicu D1. Vodičov aj v tomto prípade čakajú dopravné komplikácie. „Čo sa týka D1D4, rovnako sú práce naplánované tak, aby sa znížil dosah na premávku. Počet jazdných pruhov v danom úseku D1 zostane zachovaný, no dôjde k ich zúženiu,“ hovorí NDS.

V tomto prípade však na vyše 12 hodín dôjde k úplnému uzatvoreniu jedného úseku diaľnice D1 práve v tomto úseku. Diaľničná uzávera je naplánovaná dominantne počas nočných hodín počas budúceho víkendu. Úsek diaľnice sa uzatvorí v sobotu 16. marca o desiatej hodine večer. Demolačné práce budú prebiehať celú noc a ak všetko pôjde podľa plánu, diaľničný úsek znovu otvoria v nedeľu napoludnie. Aj naďalej sa však počíta so zúžením jazdných pruhov a obmedzením rýchlosti. Aj v tomto prípade by mali obmedzenia platiť niekoľko mesiacov.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #D1 #R1 #obmedzenia v cestovaní