Z dát poisťovne, ktorá mala za prvú polovicu minulého roka 24,7-percentný podiel na trhu vo výške predpísaného poistného, vyplýva, že počet pokusov o podvod v roku 2023 zaznamenal 25-percentný medziročný nárast. V reči konkrétnych čísel to znamená, že počet falošných poistných udalostí medzi ľuďmi poistenými v Allianz stúpol v porovnávanom období o 760.

Poisťovňa uvádza, že sa jej vďaka odhaleniu týchto pokusov podarilo v minulom roku uchrániť viac ako 14 miliónov eur, ktoré by inak poistencom vyplatila. „Najviac pokusov o podvod bolo v poistení osôb, teda v životnom a úrazovom poistení, až 1 332, čo je o 32 percent viac ako v roku 2022. Vysoký, až 36-percentný nárast pokusov o podvod sme odhalili aj v poistení privátneho majetku. Išlo o 795 prípadov, pričom niektorí jednotlivci sa dokonca chceli neoprávnene obohatiť aj na nešťastnom minuloročnom zemetrasení,“ sumarizuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz Jaroslava Kováčiková.
O zvýšení počtu neštandardných hlásení poistných udalostí v minulom roku hovorí aj poisťovňa Uniqa. Inštitúcia ich v roku 2023 celkovo zaznamenala 663, čo predstavuje nárast o 17 percent. „Minuloročný vývoj možno opäť pripísať kombinácii negatívnych ekonomických vplyvov. Stále pretrváva jasná tendencia zlepšovať svoju finančnú situáciu na úkor poisťovní. Podobne ako v roku 2022 sa zvýšil počet vyšetrovaných prípadov, ale zároveň sa výrazne zvýšila priemerná suma na jeden pokus o podvod. Ukazuje sa, že klienti mali vlani ešte viac odvahy požadovať vyššie falošné škody,“ hovorí manažérka pre podvody v poisťovni Uniqa Ivana Glombová.
Zneužiť chceli aj zemetrasenie
V roku 2023 medziročne výrazne stúpol účet za škody na súkromnom majetku, ktoré musela poisťovňa Allianz svojim klientom vyplatiť. Ten sa zvýšil o 41 percent a celkovo dosiahol 20,7 milióna eur. Pod túto sumu sa podpísalo najmä vyčíňanie prírodných živlov. „Karty v prípade privátneho majetku jednoznačne zamiešalo zemetrasenie na východe Slovenska, ktoré prekvapilo hádam každého. Silné otrasy spôsobili takmer 2-tisíc škôd na nehnuteľnostiach a majetku za viac ako 3,4 milióna eur," informovala už skôr poisťovňa.
Poisťovateľ v tejto súvislosti informuje o niekoľkých prípadoch svojich klientov, ktorí sa pokúsili nešťastnú situáciu využiť a zvýšiť tak sumu na svojom bankovom konte. Allianz približuje, že sa medzi nimi objavilo viacero ľudí, ktorí sa pokúsili uplatniť si staršie škody na svojej nehnuteľnosti.

V týchto prípadoch išlo najmä o poškodené základy domov, popraskané múry či poškodenie fasád a omietok v celkovej sume približne 60-tisíc eur. „Mali sme aj hlásenia poškodení stavieb v lokalitách, kde neboli namerané žiadne alebo len veľmi mierne otrasy. Títo poistení chceli zneužiť ústretovosť poisťovne k svojim klientom v čase vzniku prírodnej katastrofy v nádeji, že v množstve nárokov sa tie ich neoprávnené stratia," priblížil vedúci skupiny špeciálnych činností poisťovne Allianz Vojtech Kosík.
Poisťovňa v súvislosti s prírodným nešťastím zaznamenala aj viacero kurióznych prípadov. Jeden z nich sa týkal odpadového potrubia, ktoré malo byť upchaté vodným kameňom uvoľneným v dôsledku zemetrasenia. Dom poistenca sa však nachádzal mimo epicentra zemetrasenia a vyšetrovatelia napokon zistili, že problém spôsobilo nedostatočné vyspádovanie potrubia, nie vyčíňanie prírody.
Vedie Žilinský kraj
Čo sa týka oblastí poistenia, v ktorých si chceli firmy či jednotlivci neprávom vymáhať peniaze z poistenia od Allianz, jednoznačne vedie poistenie priemyslu. Podniky, ktoré sú v takýchto prípadoch poistené napríklad proti vandalizmu, krádežiam alebo v prípade prerušenia či obmedzenia prevádzky, si od poisťovne pýtali dokopy 4,2 milióna eur. Najviac pokusov o podvod, celkovo až 1 332, sa v priebehu minulého roka týkalo poistenia osôb. V rámci tohto druhu poistenia sa spoločnosti podarilo uchrániť vyše dvoch miliónov eur.
Zaujímavé sú aj dáta o tom, v ktorých regiónoch sa najčastejšie páchajú pokusy o poistné podvody. Allianz v tejto súvislosti hlási, že najviac pokusov o poisťovací podvod bolo v Žilinskom kraji. „V Žilinskom kraji sa nám podarilo odhaliť 487 pokusov o podvod takmer za 1,4 milióna eur,“ povedala Kováčiková. Na druhom mieste s počtom 482 falošných poistných podaní skončil Bratislavský kraj, za ktorým nasleduje Nitriansky kraj s 463 pokusmi o poistný podvod. Posledný menovaný kraj však napriek mierne nižšiemu počtu ohlásených falošných škôd v porovnaní s predchádzajúci dvoma viedol v celkovej sume, ktorú poistenci od Allianzu žiadali. Dokopy išlo o 3,3 milióna eur.

Najmenej pokusov o podvod bolo, naopak, v Košickom kraji (323) a Trnavskom kraji (343). Najnižšiu celkovú sumu, ktorú poistenci neprávom od inštitúcie žiadali, sa detektívom poisťovne podarilo uchrániť v Prešovskom kraji. Dokopy išlo o vyše 900-tisíc eur.