Na Slovensku je v súčasnosti okolo 335 tisíc individuálne zhotovených krbov a kachľových pecí. Ich inštalovaný výkon presahuje 2 300 megawattov. Ročne sa pritom na Slovensku postaví a nainštaluje približne 10-tisíc nových krbov, pecí a sporákov.
Zvýšený dopyt Slovákov po krboch a kachľových peciach navrhnutých na mieru eviduje Cech kachliarov už od prepuknutia pandémie Covid-19. „Obmedzenie pohybu, ako aj veľký nárast záujmu o kúpu domov a chát spôsobil rast investícii aj do krbov, sporákov aj kachľových pecí. Následne nízke úroky a dostupné hypotéky tento trend ešte viac podporili,“ dodal Bobocký s tým, že vojna v susednom štáte a neisté dodávky plynu prinútili domácnosti prehodnotiť čím budú kúriť v svojich domovoch.
Čítajte viac Za kubík najpredávanejšieho dreva si priplatíte 12 eur. Cenníky v regiónoch sa líšia, kde sú najnižšie?Krb alebo kachľová pec sa v zahraničí a v čoraz väčšej miere aj na Slovensku kombinuje s inými nízkoenergetickými vykurovacími systémami využívajúce obnoviteľnú energiu. Najvhodnejšou kombináciou je krb alebo kachľová pec a tepelné čerpadlo (vzduch).
„Keď je vonkajšia teplota nízka, tepelné čerpadlá sa stávajú takmer čisto elektrickým ohrievačom, pretože na dosiahnutie dostatočnej teploty v miestnosti je potrebné veľké množstvo elektriny. Tu môže pomôcť krb, kachľová pec alebo sporák na drevo,“ konštatuje Robert Šalvata, prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO.
Čítajte viac Ceny plynu v Európe padajú. Aj vďaka silnému vetru a miernej zime„V obľube sú tepelné čerpadlá, ktoré získavajú energiu zo vzduchu. Ideálne je ich pritom kombinovať s krbmi a kachľovými pecami. Klesajúca teplota vonku znižuje účinnosť najpoužívanejších tepelných čerpadiel vzduch voda, a vtedy sa ľuďom najviac pýta zakúriť si a užívať príjemné a zdravé sálavé teplo a potešiť sa pohľadom na plápolajúci oheň,“ konštatoval Bobocký.