Objavili nové ohnisko nákazy vtáčej chrípky. Je na južnom Slovensku a utratia tisícky nosníc

V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno hygienici potvrdili vtáčiu chrípku. Informovala o tom Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

29.01.2024 13:56
hydina kura sliepky maso chov kurca Foto:
Ilustračné foto.
debata

Spresnila, že v piatok (26. 1.) na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov. Koncentrované sú tu dva chovy, prvý, kde sa nachádza 40.000 kusov nosníc, musia veterinári zlikvidovať. Druhý chov s veľkosťou 200.000 kusov hydiny veterinári v týždňovej inkubačnej dobe intenzívne monitorujú.

Ján Tóth Čítajte viac Nešetríte, nerešpektujete výdavkové limity, odkazuje RRZ vláde. Rozpočet môže byť protiústavný, hovoria

Proces likvidácie chorého chovu sa podľa hovorkyne začína v utorok (30. 1.) Na farme už prijali bezpečnostné a hygienické opatrenia. Z nákladov na utratenie, ktoré farme vzniknú, ministerstvo pôdohospodárstva podľa nej zo zákona uhradí 50 %.

„Predpokladaným zdrojom nákazy pre toto primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov. V okolí sa zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch. U týchto vtákov boli takisto zaznamenané úhyny a boli odoberané vzorky na účel laboratórneho vyšetrenia na prítomnosť vírusu H5N1. Epizootologické šetrenie naďalej prebieha,“ dodal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

debata chyba
Viac na túto tému: #ošípané #mor