Z hľadiska efektivity je najúčinnejším spôsobom daňovej exekúcie prikázanie pohľadávky z účtu vedeného u poskytovateľa platobných služieb. Ďalšími sú predaj hnuteľných vecí, nehnuteľností, zrážky zo mzdy, zadržanie vodičského preukazu, prikázanie iných peňažných pohľadávok, odobratie peňazí v hotovosti a iných vecí, ktoré sa nepredávajú. Vlani daňoví exekútori odobrali na prevádzkach 1 474 daňových dlžníkov hotovosť vo výške 1,15 milióna eur. Dlžníci potom dodatočne uhradili ďalších 1,4 milióna eur.

Ak dlžníci s finančnou správou aktívne spolupracujú, exekútori využívajú tzv. mäkké úkony, a to osobnú komunikáciu, predvolanie dlžníka na daňový úrad, zriadenie záložného práva na zabezpečenie úhrady daňového nedoplatku. Ak však daňové subjekty vykazujú známky podvodného konania, finančná správa napríklad zabezpečí majetok ešte pred vznikom samotného dlhu. Aj vlani daňoví exekútori spolu s kontrolórmi úspešne pokračovali v boji proti rizikovým daňovým subjektom, pričom vďaka rýchlym zabezpečovacím úkonom sa podarilo ochrániť a reálne zaistiť finančné prostriedky v celkovej výške 6,3 milióna eur.
Činnosť daňových exekútorov zahŕňa aj agendu súvisiacu s osobitnými konaniami, ako sú konkurzy, oddlženia fyzických osôb, reštrukturalizácie, dedičské konania a iné. Významnú úlohu zohrávajú daňoví exekútori aj v rámci medzinárodného vymáhania a cezhraničnej spolupráce s inými finančnými správami členských krajín EÚ, keďže možnosti vymáhania nedoplatkov nie sú limitované hranicami Slovenska.