Priemerná suma dávky v nezamestnanosti je už skoro 600 eur. Za tri roky stúpla o viac ako štvrtinu

Priemerná výška dávky v nezamestnanosti, ktorú ľuďom bez práce vypláca Sociálna poisťovňa, za tri roky stúpla o viac ako štvrtinu. Priemerná suma dávky v novembri minulého roka dosiahla 598 eur, kým v novembri 2020 to bolo 468 eur.

21.01.2024 10:18
Erik Tomáš 13. dôchodok BAX Foto: ,
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).
debata (1)

Dávku v nezamestnanosti na Slovensku dostalo v novembri vlaňajška 36,6 tisíca osôb. V novembri 2020 pritom poisťovňa vyplatila túto dávku 48-tisíc osobám. Na výplatu nezamestnaneckých dávok Sociálna poisťovňa v jedenástom mesiaci minulého roka vynaložila 23,7 milióna eur, čo bolo o 1,2 milióna eur menej ako v novembri 2020. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

kalendár, peniaze, hotovosť Čítajte viac Aký bude rok 2024 z pohľadu dôchodkového sporenia? Niektorí ľudia si dobre zarobili

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na túto dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca. S rastom miezd zamestnancov tak stúpa aj priemerná suma dávky v nezamestnanosti.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #dávky