Kamenický reaguje na vysvedčenie z Bruselu. Všetko je inak, tvrdo sa obul do kritikov

Po tom, čo Európska komisia (EK) zverejnila správu k návrhu rozpočtu verejnej správy na tento rok, sa podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) začali šíriť polopravdy a nepravdy.

17.01.2024 13:55
SR Bratislava Vláda Schôdza BAX Foto:
Na snímke minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) informuje o konsolidácii verejných financií počas tlačovej konferencie po ukončení 7. zasadnutia vlády SR 4. decembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** konsolidácia verejné financie
debata (8)

„Už sa tu strhli mediálne vyjadrenia odborníkov, ktorí všetkému rozumejú. Absolútne odmietam to, že ministerstvo financií robí nejaké účtovné triky a podvody, o ktorých rozpráva opozícia,“ povedal na brífingu Kamenický.

Európska komisia podľa Kamenického jasne deklarovala, že náš rozpočet odobrila. Podľa hodnotenia komisie sa bude deficit rozpočtu verejnej správy tento rok zvyšovať a zároveň bude vyšší, ako predpokladá rozpočet. Hlavný dôvod je podľa komisie metodické zaznamenanie prefinancovania energopomoci v súlade s metodikou ESA2010. Ako však povedal Kamenický, máme tu pravidlá, ktoré sú platné niekoľko rokov. Refundácie sa podľa neho vždy účtovali do toho roku, kedy peniaze prídu na účet. „My sme ich zatiaľ nedostali, keď prídu, zaúčtujeme,“ doplnil minister financií.

SR Bratislava Vláda Schôdza BAX Čítajte viac Brusel vystavil vysvedčenie rozpočtu Ficovej vlády. S deficitom je to oveľa horšie, ako prezentuje Kamenický

Kritici hodnotiacej správy EK by si ju mali podľa Kamenického prečítať celú a nie len trhať časti z kontextu. „Bývalé OĽaNO si spraví tlačovku a začne všetko kritizovať. Ja sa čudujem. Títo ľudia, ako je Matovič, Jakab a podobní, nech zalezú do myšacej diery,“ povedal Kamenický. Pretože oni sú ten dôvod, že verejné financie sú v súčasnosti v takom stave, v akom sú.

Dobrá správa podľa Kamenického je, že EK rozpočet odobrila. „Na druhej strane, nie je to súťaž krásy. My vieme, že verejné financie nie sú v dobrom stave,“ doplnil Kamenický. No vláda má podľa jeho slov načrtnutú trajektóriu, v rámci ktorej sa chcú hýbať tak, aby otočili vývoj dlhu do budúcna. Konsolidačné opatrenia chcú robiť priebežne. Cieľom ministra je, aby štát rok 2024 ukončil s deficitom pod 6 % HDP. „A urobíme preto všetko,“ dodal Kamenický.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #Ladislav Kamenický