Dianie v slovenskej banke naberá na obrátkach. Pred ostrým štrajkom finančný dom sľubuje odmeny

Po vyhlásení ostrého štrajku, ktorý začne budúci utorok, banka stále trvá na podmienkach, ktoré považujú odborári za neprijateľné. Zároveň chce niektoré činnosti počas štrajku zabezpečiť zamestnancami z Čiech. Slovenským zamestnancom, ktorí sa nezapoja do štrajku, ponúka odmenu, tvrdia odborári v najnovšom stanovisku, ktoré zaslali piatok poobede.

08.12.2023 14:15
unicreditt Foto:
UniCredit bank
debata (42)

Vyjednávania o pravidelnom každoročnom dovolenkovom bonuse vo výške 60 percent zo mzdy a o plošnom navýšení miezd o mieru inflácie sú najväčšími kameňmi úrazu kolektívneho sporu, ktorý vedú zamestnanci a vedenie UniCredit Bank Czech Republik and Slovakia, pokračujú odborári.

UniCredit Bank Čítajte viac Zatvorené pobočky a výpadky služieb. Banka upozorňuje na následky štrajku

Zástupcovia zamestnancov tvrdia, že pracovníci chcú, aby mali, tak ako je to v iných – zahraničných pobočkách UniCreditu, každoročne vyplácaný dovolenkový bonus. Banka, naopak, trvá len na jednorazovom koncoročnom príspevku, dodávajú.

„Odborárom zdanlivo ustúpila, nakoľko pôvodne navrhovala len 35-percentný, koncoročný príspevok. Na poslednom jednaní ponúkla v priemere 60-percentný, odstupňovaný podľa hrubej mzdy. Najvyššie percento zvýšenia ponúka zamestnancom s najnižším príjmom a naopak,“ tvrdia.

„Chceme to isté, čo naši kolegovia v zahraničných pobočkách banky. A to, aby sme mali každoročne nárok na plat navyše, či už formou koncoročného alebo dovolenkového príspevku, a nemuseli sa oň, obrazne povedané, každý rok doprosovať,“ vysvetľuje pozíciu zamestnancov Jana Szászová, predsedníčka Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní v spoločnosti UniCredit Bank Czech Republik and Slovakia.

„Mimochodom, je zákonnou povinnosťou banky vyplácať rovnakú mzdu za prácu rovnakej hodnoty. Preto je pre nás neprijateľné, aby si banka túto povinnosť plnila z peňazí všetkých zamestnancov, navyše, keď deklaruje z úrovne skupiny UniCredit, že na rovné odmeňovanie vyčlení 100 mil. euro,“ podotýka J. Szászová.

Banka, ktorej dva roky rastú zisky, za ten čas nezvýšila zamestnancom mzdy ani nie vo výške každoročnej inflácie. Ďalšie ochudobňovanie im hrozí aj v nasledujúcom roku. Odborári požadujú plošné 10-percentné navýšenie miezd. Vedenie banky ponúka 7-percentné plošné navýšenie a 3-percentné vykrytie mzdových rozdielov.

Odborári tvrdia, že banka odmieta pri kolektívnom vyjednávaní o navyšovaní miezd ustúpiť a chystá sa na zvládnutie štrajku. „Chce, aby niektoré jej činnosti realizovali na diaľku zamestnanci z Čiech. Slovenským zamestnancom zase sľubuje, že ak pomôžu zabezpečiť chod banky počas štrajku, dostanú odmenu,“ zakončili odborári.

V utorok 12. 12.2023 za­mestnanci banky vstupujú do ostrého štrajk.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #UniCredit Bank