Pokračujúci výrazný rast nominálnych miezd a klesajúca inflácia prispeli už tretíkrát po sebe k zmierneniu poklesu reálnej mzdy na úroveň 0,6 %. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
„Predstavuje to najnižšie znehodnotenie reálnej mzdy Slovákov za posledných sedem kvartálov. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 2. štvrťroku 2023 vzrástla o 1,4 %,“ priblížili štatistici.
Čítajte viac Tlak na zamestnancov je čoraz väčší. Potrebujeme viac voľna či kratší pracovný čas, hovoria odborníčky na prácuV štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy. Zvýšenie platov sa pohybovalo od 2,1 % v odvetví vzdelávania až po 18,5 % pri činnostiach v oblasti nehnuteľností. Medziročné rasty o viac ako 10 % dosiahli zamestnanci celkovo v deviatich odvetviach.
„Kým v jarných mesiacoch odolali mzdy inflácii len v šiestich odvetviach, v 3. štvrťroku tohto roka sa ich počet zvýšil na 11. Reálny rast vyšší ako 7 % zaznamenali mzdy pracujúcich v oblasti nehnuteľností, zdravotníctva a sociálnej pomoci,“ vyčíslil ŠÚ SR. Naopak, najvýraznejší viac ako 6 % prepad reálnych platov pocítili zamestnanci v oblasti vzdelávania, štátnej a verejnej správy.
Odvetvia zamestnávajúce na Slovensku najviac ľudí, obchod a priemysel, vykázali podľa štatistikov v 3. kvartáli mierny rast reálnych miezd. V priemysle stúpli mzdy nominálne o 9,4 % na úroveň 1471 eur, ich reálny rast predstavoval 0,5 %. V odvetví obchodu priemerné zárobky vzrástli nominálne výraznejšie, o 10,6 % na 1356 eur. Reálne platy sa tak obchodníkom zvýšili o 1,6 %.
Čítajte viac Kedy sa Slováci budú mať dobre ako Dáni? Chýba nám jedna z dôležitých vecí, tvrdia odborníciV 11 odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za celú slovenskú ekonomiku. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali naďalej zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (876 eur) a v ostatných činnostiach (991 eur). Len v týchto dvoch odvetviach neprekročila priemerná hrubá mzda hranicu 1000 eur.
Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo bola mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1695 eur. Piaty kvartál po sebe však priemerný zárobok vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska presiahol hranicu 1000 eur. „Aktuálne sa pohyboval od 1093 eur v Prešovskom kraji do 1331 eur v Trnavskom kraji,“ vyčíslil ŠÚ SR.
V súhrne za 1. až 3. štvrťrok tohto roka dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca 1383 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,2 %. Reálna mzda klesla o 2,5 %. Tempu inflácie odolali za toto obdobie len štyri z 19 odvetví ekonomiky.