Kontrolóri vydali správu o tom, čo sa dialo v Expo Dubaj za Sulíka. Premrhali sa státisíce eur

Ministerstvo hospodárstva SR pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. K takýmto záverom dospel Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou a prevádzkou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je pritom predmetom súdnych sporov.

24.11.2023 10:01
debata (215)
Fico ukázal video so Sulíkovým opiášom v Dubaji
Video

„Kontrola ukázala, že rezort hospodárstva nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila postoj úradu jeho podpredsedníčka Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

Sulík o Dubaji: Áno, po tvrdej makačke sme sa zabavili
Video

Výstava EXPO Dubaj 2020 sa pre pandémiu uskutočnila od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Celkové náklady zo štátneho rozpočtu dosiahli bezmála 11 mil. eur. Kontrolóri tvrdia, že ministerstvo si nestanovilo merateľné ciele účasti Slovenska na tomto podujatí a nevenovalo dostatočnú pozornosť ani plánovaniu rozpočtu. Výstavu organizačne zabezpečoval päťčlenný tím rezortu a obchodná spoločnosť na základe rámcovej dohody. Tej bolo z ministerského rozpočtu zaplatených 2,2 mil. eur.

sulik Čítajte viac Čo sa dialo v Expo Dubaj za čias Sulíka? Hirman teraz odkrýva veľké nezrovnalosti

„Viaceré služby poskytované súkromnou spoločnosťou boli preberané len na základe akceptačných protokolov, ktoré ale boli vypracované formálne a nebolo z ich popisu zrejmé, v akom rozsahu a k akému termínu boli jednotlivé plnenia fakticky zrealizované. Rezort hospodárstva tak nedokázal kontrolórom preukázať hospodárnosť vynakladaných verejných prostriedkov,“ upozornila Crkoňová.

Účasť na EXPO Dubaj schválila vláda v roku 2018. Pôvodne bol plán vybudovať v rámci areálu samostatný národný pavilón, napokon si ho však Slovensko iba prenajalo. Za nájom zaplatilo 3,4 mil. eur a v súvislosti s prenájmom vynaložilo 163-tisíc eur za architektonickú štúdiu a projektovú dokumentáciu. Po oficiálnom ukončení výstavy ministerstvo nezabezpečilo včasnú prepravu exponátov a majetku na Slovensko, preto sa celkové náklady navýšili o dodatočný nájom vo výške takmer 330-tisíc eur.

Toto je pavilón Saudskej Arábie, jeden z...
Trochu arabskej klasiky - predaj korenín.
+5Pohľad na Dubaj z pláže.

Zároveň prišlo k pochybeniu pri preprave, neboli včas poskytnuté doklady k precleniu tovaru a bolo preto potrebné zaplatiť navyše aj uskladnenie v bratislavskom prístave. Aj pre tieto pochybenia muselo byť zo štátneho rozpočtu zaplatených ďalších 25-tisíc eur. V súvislosti s výstavou zároveň rezort obstaral majetok v sume 1,1 mil. eur. Po skončení výstavy sa z neho využívalo len 5 %, zvyšný bol v čase kontroly uskladnený v nevyužívaných priestoroch ministerstva.

Problémy našli kontrolóri aj pri reštauračných službách. Rezort bol napríklad jediný oprávnený nakupovať alkohol od lokálneho výhradného dodávateľa v Dubaji. Na základe licencie nakúpil alkoholické nápoje v celkovej sume 106 700 eur, ktoré mali slúžiť pre potreby reštaurácie. V čase kontroly ale ministerstvo nedisponovalo dokladmi o jeho prevzatí prevádzkovateľom reštaurácie a ani nepreukázalo, ako sa ďalej s alkoholickými nápojmi nakladalo a ako boli tieto financie zúčtované.

Karel Hirman prezrádza, čo našiel po Sulíkovi z Dubaja
Video

Kontrola odhalila aj to, že v apartmánoch platených z rozpočtu ministerstva hospodárstva bývalo neoprávnene päť fyzických osôb, ktoré vykonávali činnosti pre obchodné spoločnosti zabezpečujúce služby súvisiace s výstavou. Sumu za využívanie tohto ubytovania vo výške viac ako 164-tisíc eur rezort od týchto osôb vymáha. Ministerstvo tiež nemalo nastavené pravidlá refundácie nákladov na dopravu a bezplatné využívanie vládneho špeciálu.

Výstavu EXPO Dubaj organizovalo ministerstvo pod vedením Richarda Sulíka. Ten niekoľkokrát zopakoval, že podujatie bolo pre Slovensko veľkým úspechom a v plnom rozsahu splnilo očakávania. Naopak kritiku si vyslúžil od svojho nástupcu Karla Hirmana ako aj vtedajšej opozície. Hirman tvrdil, že chýbajú základné dokumenty a faktúry. Opozícia obviňovala Sulíka z toho, že vzal do Dubaja svoju dcéru, s ktorou deň pred odletom ministerstvo podpísalo dohodu, že je expertka na energetické právo.

Cigániková, Sulík, parlament Čítajte viac Cigániková sa bráni: Vysvetľuje, čo robila v Dubaji na oslave s Geissovcami
215 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Dubaj #EXPO #Expo v Dubaji