Absolútne mimo kontroly. Kamenický hovorí, že musíme šetriť. Otvorene potvrdil novú daň, no DPH to nebude

Nová vlády preberá verejné financie v katastrofálnom stave. Už tento rok je deficit najvyšší v EÚ a v tom budúcom by bol bez prijatia ozdravných opatrení ešte horší.

13.11.2023 14:29
Ladislav Kamenický Foto: ,
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer).
debata (30)

Aj keď sa vláda v programovom vyhlásení zaväzuje k zníženiu schodku oproti tomuto roku o 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), na jeho dosiahnutie bude potrebná jedna z najvyšších konsolidácii v histórii, upozornil po pondelkovom rokovaní kabinetu minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Bez prijatia opatrení by bol podľa neho deficit v budúcom roku „absolútne mimo kontroly“ a dosiahol by vyše 9 miliárd eur. Označil to za dedičstvo predchádzajúcich vlád. Nestačí preto prijať opatrenia v objeme 0,5 percenta HDP, čo by bolo približne 650 miliónov eur.

SR premiér Fico ministerstvá návšteva MF Kamenický BAX Čítajte viac Fico s Kamenickým potvrdili, že prídu nové dane pre jeden sektor. Prezradili, že budú dotovať hypotéky a vyriešia 13. dôchodky

„Ak sa chceme dostať na tú pol percentnú konsolidáciu, ktorú máme v programovom vyhlásení vlády, bavíme sa o 2 až 2,5 miliarde eur. Čiže to bude jedna z najväčších konsolidácii, aké sme tu mali,“ vyčíslil Kamenický.

Konkrétne parametre ozdravných opatrení zatiaľ komentovať nechcel, o konsolidačnom balíku musí ešte rokovať a dohodnúť sa na ňom koaličná rada. „Za mňa môžem povedať, že budem vyberať také opatrenia, ktoré budú mať najmenší dopad na tých sociálne slabých, na tých chudobnejších na Slovensku, aby sa to čo najmenej dotklo ich životov,“ zdôraznil minister financií.

Podľa vlastných slov nie je zástancom plošného zvýšenia dane z pridanej hodnoty (DPH). Ide o jedno z opatrení, ktoré navrhovala ešte vláda odborníkov pod vedením Ľudovíta Ódora. „Toto je posledná možnosť, po ktorej by som vôbec siahol, lebo to má automaticky vplyv na každého jedného obyvateľa Slovenskej republiky,“ konštatoval Kamenický.

Richard Takáč / Robert Fico / Juraj Blanár / Ladislav Kamenický / Ľuboš Blaha / Čítajte viac Minister financií o nových daniach: Na stole je návrh na ďalšiu daň, vyriešime aj 13. dôchodky

Vláda v PVV avizuje aj zvýšenie zdanenia nehnuteľností. Minister detaily novej právnej úpravy zatiaľ nepriblížil, malo by sa to však podľa neho týkať predovšetkým bohatších ľudí, ktorí vlastnia viac nehnuteľností. Upozornil, že aj keď je potrebné prijímať opatrenia veľmi rýchlo, nie každé bude účinné hneď od začiatku budúceho roka.

Kamenický taktiež po rokovaní vlády povedal, že bankový odvod určite bude. Strana Smer-SD nie raz informovala, že sa chystajú na rekordné zisky bánk a že chcú, aby celkové zdanenie bánk bolo v budúcom roku podstatne vyššie, ako je tomu doteraz. Cieľom je zabezpečiť, aby sa banky spolupodieľali na financovaní základných verejných funkcií štátu.

Na otázku, či je v hre plošné zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH), Kamenický odpovedal, že je to tá posledná možnosť, po ktorej by siahol. Pretože toto rozhodnutie by automaticky malo vplyv na každého jedného obyvateľa Slovenska. Avšak dôležitá bude diskusia s koaličnými partnermi, no Kamenický k plošnému zvýšeniu DPH pristúpiť nechce.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Kto je Ladislav Kamenický, ktorý bude rozhodovať o miliardách eur?

Vládny kabinet sa bude zaoberať aj cenovou politikou. V Eurozóne sa inflácia pohybuje na úrovni 2,9 percenta, na Slovensku je to okolo deviatich percent. „Máme stále vysokú infláciu. Budeme určite hovoriť aj so Slovenskou obchodnou inšpekciou,“ komentoval Kamenický s tým, že vláda bude robiť ďalšie opatrenia a ak bude treba, zasiahnu.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #HDP #ministerstvo financií #Ladislav Kamenický