Kto je Ladislav Kamenický, ktorý bude rozhodovať o miliardách eur?

Ladislav Kamenický je jedným zo zvolených poslancov Smeru, ktorý si mandát neuplatní a odíde na ministerský post. Kamenický už na ministerstve financií v pozícii ministra pôsobil.

20.10.2023 15:00
debata (34)
Fico predstavil nominácie na členov vlády za Smer
Video
Zdroj: TV Pravda

Do tohto kresla sa dostal v tretej vláde Roberta Fica a bol v ňom od mája 2019 do volieb v roku 2020. Na poste ministra nahradil Petra Kažimíra, ktorý odišiel do Národnej banky Slovenska na post guvernéra. Formálne ale nahradil na tomto poste Petra Pellegriniho, ktorý formálne bol na čele rezortu zhruba mesiac.

Do parlamentnej politiky sa Kamenický na kandidátnej listine Smeru dostal prvýkrát v roku 2012. V tom čase bol Kamenický málo známym človekom, vo voľbách získal 910 preferenčných hlasov. V roku 2023 patril Kamenický k výrazným predstaviteľom strany Smer a získal viac ako 85-tisíc preferenčných hlasov. V porovnaní s prechádzajúcimi voľbami si výrazne polepšil. V roku 2020 mu preferenčný hlas odovzdalo zhruba 15-tisíc ľudí. Jeho popularita teda počas vyše troch rokov v opozícii výrazne narástla.

Michal Horváth, minister financií Čítajte viac Odchádzajúci minister financií Horváth: Rozdiel v zdaňovaní nehnuteľností medzi Slovenskom a vyspelými štátmi je priepastný

Staronový minister v novom postavení

Dá sa očakávať, že Kamenický bude výrazným ministrom financií. Na jeho plecia padá akútna potreba konsolidovať verejné financie. Strane Smer sa ale do ozdravovania verejných financií príliš nechce. Smer v kampani deklaroval, že nebude siahať na sociálne štandardy, ktoré občania už majú. Zároveň strana v kampani deklarovala, že dlh bude konsolidovať tempom maximálne 0,5 percenta HDP.

Aj odchádzajúca vláda odborníkov hovorí, že toto tempo konsolidácie jednoducho nestačí a hovoria o minimálnom tempe 0,75 percenta HDP ročne. Takto rýchle tempo strana Smer odmieta.

Staronového ministra čaká v nasledujúcom volebnom období komplikovanejšia situácia ako v minulosti. V roku 2019, keď bol ministrom financií prvýkrát, nebolo ozdravovanie verejných financií vôbec tak urgentné ako v súčasnosti. Dokonca to boli roky, keď sa špekulovalo o tom, či Slovensko vyrovnaný rozpočet dosiahne. Nikdy sa to nepodarilo, krajina aj pričinením vlád Smeru a Ladislava Kamenického dobré časy nevyužila na to, aby šetrila.

Pred prichádzajúcim ministrom financií je jednoducho povinnosť šetriť. To je do veľkej miery v rozpore s predvolebnou rétorikou víťaza volieb, teda strany, z ktorej Kamenický na rezort prichádza. Ak si ale túto povinnosť nesplní, veľmi ľahko sa mu môže stať, že do histórie vstúpi ako jeden z tých politikov, ktorí definitívne posunuli Slovensko do katastrofy, akú zažilo Grécko.

Novinkou budú výdavkové limity, ktoré v minulosti ministrov financií k ničomu nezaväzovali. Smer ale avizuje, že v konsolidácie nechce siahať na sociálny štandard obyvateľov. Inými slovami, ak sa toto naplní, Kamenický bude musieť hľadať cesty ako konsolidovať len v takzvaných nemandatórnych výdavkoch. Znamená to, že nová koalícia sa napríklad nechystá vyplácať rôzne sociálne dávky adresnejšie.

SR vláda schôdza konsolidácia opatrenia MF predstavenie TK BA Čítajte viac Vláda predstavila opatrenia za skoro 10 miliárd. V hre sú nové dane, vyššia DPH aj škrtanie dôchodkov

Bankový odvod sa pravdepodobne vráti

Dá sa predpokladať, že Kamenický bude architektom novej podoby bankového odvodu. Práve on bol ministrom financií koncom roku 2019 a na rokovanie vlády a následne do parlamentu priniesol návrh na zdvojnásobenie bankového odvodu.

Táto sektorová daň sa na návrh ministerstva pod vedením Kamenického napokon naozaj aj zvýšila. Podľa pôvodného nastavenia bankového odvodu mal pritom od roku 2020 skončiť.

O znovuzavedení bankového odvodu hovoril aj v roku 2023, keď bol v parlamente návrh na vyššie zdanenie subjektov, ktoré podnikajú v regulovaných odvetviach. Kamenický chcel dosiahnuť, aby sa táto povinnosť týkala aj bánk, týmto spôsobom chcel získať viac ako 300 miliónov eur.

SR vláda schôdza konsolidácia opatrenia MF predstavenie TK BA Čítajte viac Ekonómovia: Čo si myslia o opatreniach, ktoré predstavila Ódorova vláda? Pomôžu ekonomike?

Kamenický s odchádzajúcou vládou nesúhlasí

Dá sa predpokladať, že pri vytváraní nových daní sa bude Kamenický viac orientovať na firmy, no odchádzajúca vláda odborníkov tej novej odkazuje, že bez zvyšovania daní bude konsolidácia verejných financií mimoriadne náročná.

„Ja si však myslím, že bude veľmi ťažké robiť opatrenia iba na strane výdavkov. Aj na strane príjmov máme možnosti, ktoré sú menej škodlivé pre ekonomiku, dokonca by naprávali spotrebu v oblastiach, ktoré sú škodlivé pre nás a naše okolie. Treba mať na pamäti aj to, že akýkoľvek konsolidačný mix si pripravíme, akékoľvek opatrenie si z neho vyberieme, vždy zasiahne inú skupinu ľudí,“ povedal v rozhovore pre denník Pravda minister financií Michal Horváth.

Počas októbra bol Ladislav Kamenický na informatívnom stretnutí na ministerstve financií. Balík opatrení, ktoré pripravila Ódorova vláda ale vníma kriticky a ironizuje ho. „U odborníkov prezidentky Čaputovej by ste čakali, že ich ,lego kocky‘ budú niečo ,prevratné‘. Lego kocky sú v skutočnosti zoznamom opatrení, ktoré akože môže spraviť nová vláda, aby zostavila rozpočet na rok 2024,“ povedal s tým, že „nie sme na detskom ihrisku“.

SR vláda schôdza konsolidácia opatrenia MF predstavenie TK BA Čítajte viac Zrušenie 13. dôchodku, jedného zo sviatkov, vyššie dane či prepustenie takmer stovky tisíc ľudí. Ódor predstavil návrhy šetrenia

Z predstavených opatrení menoval niektoré, s ktorými explicitne nesúhlasí. Na tomto zozname sa nachádza zvyšovanie DPH, rušenie 13. dôchodku, sociálnych dávok, aj dotácií na naftu pre farmárov. Tiež nesúhlasí so zrušením takzvaných „vlakov zadarmo“ a zdanením sladených nápojov.

O riešeniach, ktoré strana Smer SD navrhuje hovorí v tom istom stanovisku k Ódorovej vláde relatívne nekonkrétne, teda v heslách, ktoré by si dal na predvolebný billboard každý. Konsolidovať chce pozvoľne, za dôležitú označil podporu verejných investícií a slovenského priemyslu. Chce ale zároveň prilákať zahraničné investície a posilniť solidaritu „bohatých s chudobnými“.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #ministerstvo financií #Ladislav Kamenický