Robil ešte pod Počiatkom, teraz by mal riešiť nájomné byty. Ráž bude mať nového tajomníka

Problematika podpory nájomného bývania a fungovania Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) by mala byť jednou z hlavných oblastí pôsobenia nového štátneho tajomníka Ministerstva dopravy SR Igora Chomu (Smer-SD).

02.11.2023 14:04
Igor Choma Foto: ,
Štátny tajomník Igor Choma.
debata

Predbežne to potvrdil po uvedení nového ministra dopravy premiér Robert Fico (Smer-SD). Samotný rezort dopravy sa zatiaľ nevyjadril, čomu sa bude štátny tajomník prioritne venovať. „Pán Choma v minulosti pôsobil na NDS, vyzná sa v oblasti výstavby, ale v jeho prípade očakávame najmä iniciatívu vo vzťahu k nájomnému bývaniu a k Štátnemu fondu rozvoja bývania,“ vyhlásil Fico.

Choma bol počas prvej Ficovej vlády v rokoch 2006 až 2010 za ministra dopravy Ľubomíra Vážneho predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). V rokoch 2007 až 2010 zastával aj funkciu splnomocnenca vlády pre urýchlenie výstavby nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry na Slovensku. Post predsedu dozornej rady v NDS vykonával v období 2012 až 2016 pri druhej vláde Fica, keď rezort dopravy riadil Ján Počiatek. Choma bol aj dlhoročným poslancom Národnej rady SR, vo vedení spoločnosti Váhostav – SK či primátorom Žiliny.

Martin Galo Čítajte viac Kedy budú Kollárove štátne nájomné byty? Prvý investor vysvetľuje, aká je situácia

Predseda vlády sa vyjadril, že minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) má dvoch zdatných štátnych tajomníkov. Tejto funkcie na ministerstve dopravy sa spolu s Chomom ujala aj dlhoročná skúsená odborníčka v oblasti eurofondov Denisa Žiláková (tiež za Smer-SD).

„Pani štátna tajomníčka je mimoriadne zdatná v oblasti európskych fondov, plánu obnovy,“ povedal na jej adresu Fico. Ministerstvo dopravy je podľa neho mimoriadne náročný rezort. „To je jednoducho jeden obrovský komplex výziev, ktoré stoja pred ministerstvom,“ dodal Fico a vymenoval mnohé oblasti a aktivity v kompetencii tohto mega ministerstva.

Ministerstvo dopravy už predtým potvrdilo, že Žiláková bude riadiť programy na implementáciu fondov Európskej únie a zároveň rokovať s Európskou komisiou s cieľom úspešne dočerpať staré eurofondy v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra.

Boris Kollár a Robert Fico Čítajte viac Fico o nájomných bytoch, ktoré sľuboval Kollár: Sú tam veľké problémy, na úrade vlády končia

Štátna tajomníčka chce tiež naštartovať realizáciu projektov v novom Programe Slovensko v rámci nového eurofondového obdobia. Ďalšou oblasťou v jej gescii bude implementácia projektov a reforiem v Pláne obnovy a odolnosti, v ktorom ministerstvo dopravy zodpovedá za viacero strategických projektov.

Žiláková bude zodpovedať aj za dopravné investície z Nástroja na prepájanie Európy, pri ktorom je ministerstvo dopravy národným kontaktným bodom. Generálnou riaditeľkou sekcií pre eurofondy bola štyrikrát pri rôznych vládach a päť rokov pracovala priamo pre Európsku komisiu. Bola tiež pri zrode a schvaľovaní nového Programu Slovensko na roky 2021 až 2027.

debata chyba
Viac na túto tému: #Štátny fond rozvoja bývania #ministerstvo dopravy #nájomné byty