Slovensko patrí medzi krajiny, kde počet odpracovaných hodín na zamestnanca počas posledných 20 rokoch klesol najvýraznejšie, spolu s Lotyšskom a Českom. Došlo aj ku korekcii smerom k európskemu priemeru. V roku 2001 patrila Slovenská republika ku krajinám s najdlhším pracovným časom. Znížil sa však aj počet zamestnancov v poľnohospodárstve a v priemysle v prospech služieb, kde sa v priemere pracuje menej.
Čítajte viac Výrobné linky u nás šliapu rýchlejšie ako v Nemecku, aj tak zarábame oveľa menej. Slováci pracujú dlho, to však nestačíV počte skrátených úväzkov ale SR zaostáva. Tieto typy úväzkov využíva 3,1 percenta Slovákov, čo je po Bulharsku najmenej v EÚ. Naopak, najviac ľudí pracuje na skrátený úväzok v Holandsku. Využívanie čiastočných pracovných úväzkov môže však podľa IFP zlepšiť nízku mieru zamestnanosti na Slovensku, a to predovšetkým medzi študentmi, matkami s malými deťmi či seniormi.
Krátenie pracovného týždňa je v uplynulých rokoch fenoménom v takmer celej EÚ. Dôvodom sú rôzne faktory, vrátane technologického pokroku, vyššej miery participácie či nárastu podielu kratších pracovných úväzkov a štrukturálnych zmien v ekonomike. Pomer pracovného času sa znížil aj počas pandémie COVID-19 vo viacerých krajinách, pričom niektoré krajiny si zvolili namiesto redukcie pracovných miest skrátenie odpracovaných hodín.