Najväčší rivali USA posilňujú svoje partnerstvo. Putin sa v Číne zúčastní na ekonomickom fóre

Ruský prezident Vladimir Putin sa na budúci týždeň stretne s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom v snahe prehĺbiť partnerstvo medzi dvoma najväčšími strategickými konkurentmi Spojených štátov.

15.10.2023 20:53
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata

Putin sa zúčastní 17. až 18. októbra na fóre čínskej ekonomickej iniciatívy Jeden pás jedna cesta (Belt and Road Initiative, BRI). Bude to jeho prvá cesta mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu, odkedy naňho Medzinárodný trestný súd v marci vydal zatykač pre údajné vojnové zločiny na Ukrajine.

Čína a Rusko vyhlásili partnerstvo bez obmedzení vo februári 2022, keď Putin navštívil Peking len niekoľko dní predtým, ako vyslal desaťtisíce vojakov na Ukrajinu. USA považujú Čínu za svojho najväčšieho konkurenta a Rusko za najväčšiu hrozbu národnej bezpečnosti.

Putinov kalendár 2024 Čítajte viac Kremeľ čiastočne zrušil zákaz exportu nafty, zažehnal palivovú krízu?

Rusko bolo kedysi hlavným lídrom v rámci globálnej komunistickej hierarchie, no tri desaťročia po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa ním stala komunistická Čína pod vedením Si Ťin-pchinga, najmocnejšieho čínskeho vodcu od čias Mao Ce-tunga.

Od začiatku ukrajinského konfliktu Rusko upevnilo svoje energetické vzťahy s Čínou, ktorá je po USA druhým najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

Podľa čínskych colných údajov hodnota bilaterálneho obchodu s Ruskom minulý mesiac stúpla na 21,18 miliardy dolárov (20,12 miliardy eur), čo je najviac od februára 2022.

Rusko vyváža do Číny približne 2 milióny barelov (159 litrov) ropy denne, to je viac ako tretina jeho celkového vývozu ropy. Čína je po Indii druhým najväčším nákupcom ruskej ropy.

Vladimir Putin Čítajte viac Rusko zaťahuje ručnú brzdu, chce zvrátiť palivovú krízu. Obmedzuje vývoz benzínu a nafty

Približne 40 percent dodávok prúdi cez 4 070 kilometrov dlhý ropovod ESPO z východnej Sibíri, ktorý bol financovaný z čínskych pôžičiek. Čína tento rok ušetrila 4,34 miliardy dolárov dovozom ruskej ropy na základe porovnania mesačných cenových rozdielov medzi ropou z Ruska a Ománu.

Rusko po začiatku vojny na Ukrajine znížilo vývoz plynu do Európskej únie (EÚ). Tento rok môže jeho export do EÚ klesnúť na 21 miliárd metrov kubických (m3), čo bude takmer o dve tretiny menej ako vlani a viac ako šesťnásobný pokles oproti roku 2021, podľa prognózy ruskej štátnej banky VEB.

To bude tiež menej ako 22 miliárd m3, ktoré by malo Rusko tento rok dodať Číne. To znamená, že vývoz ruského plynu do Číny po prvý raz predbehne vývoz do Európy.

Hlavnou ruskou exportnou trasou je 4-tisíc kilometrov dlhý plynovod Power of Siberia. Spája východosibírske polia so severovýchodnou Čínou a nie je napojený na sieť ruských plynovodov smerujúcich na západ. Dodávky cez potrubie sa začali koncom roka 2019 a do roku 2025 sa majú zvýšiť na 38 miliárd m3 ročne na základe 30-ročného kontraktu v hodnote viac ako 400 miliárd dolárov.

eú európska únia Čítajte viac Firewall či "plátanie medzier". Brusel hľadá spôsob, ako zabrániť Rusku v obchádzaní sankcií

Šéfovia ruských energetických gigantov Gazprom a Rosnefť, Alexej Miller a Igor Sečin, sa na budúci týždeň pripoja k Putinovi. Rusko chce totiž dosiahnuť dohodu o predaji väčšieho množstva plynu do Číny a plánuje vybudovať plynovod Power of Siberia 2, ktorý by viedol cez Mongolsko a mal by ročnú kapacitu 50 miliárd m3. Doterajšie rokovania o cenách a iných otázkach týkajúcich sa trasy zatiaľ nepriniesli žiadne hmatateľné výsledky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Čína a Rusko