Rusko zaťahuje ručnú brzdu, chce zvrátiť palivovú krízu. Obmedzuje vývoz benzínu a nafty

Ruská vláda vo štvrtok oznámila, že dočasne obmedzuje vývoz benzínu a motorovej nafty, aby sa vyhla ich nedostatku na domácom trhu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

21.09.2023 16:31
Vladimir Putin Foto: ,
Vladimir Putin gestikuluje pri prejave na plenárnom zasadnutí Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade v piatok 16. júna 2023.
debata (82)

Cena benzínu v Rusku tento týždeň vyletela na rekordnú úroveň, čiastočne z dôvodu slabšieho rubľa, rastúcich globálnych cien ropy a opráv v rafinériách, ktoré obmedzujú dodávky.

Oznámenie vlády prichádza niekoľko týždňov po tom, ako sa Moskva rozhodla predĺžiť dobrovoľné zníženie dodávok ropy na svetové trhy do konca tohto roka v koordinovanom kroku so Saudskou Arábiou v snahe podporiť globálne ceny komodity.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Liter nafty za skoro 1,8 eura. Kam až porastie cena?

„Vláda zaviedla dočasné obmedzenie vývozu automobilového benzínu a motorovej nafty s cieľom stabilizovať domáci trh,“ uviedol vo štvrtok kabinet, podľa ktorého má toto rozhodnutie stabilizovať ceny pohonných látok na domácom trhu. Vláda nespresnila, aké opatrenia budú zavedené. Uviedla len, že obmedzenia pomôžu „nasýtiť trh s palivami“ a znížiť ceny na čerpacích staniciach.

Ruskí poľnohospodári v niektorých regiónoch nemohli zozbierať obilie pre nedostatok paliva pre poľnohospodárske stroje, informovali miestne médiá. Zdražovanie palív prichádza v čase, keď ruská centrálna banka varuje, že rast hospodárstva sa má v druhej polovici roku 2023 spomaliť, pričom inflácia prekročí cieľ banky na úrovni 4 %.

82 debata chyba
Viac na túto tému: #nafta #Rusko