Hrozí nám daňový masaker? Rezort financií po zverejnení 100 šetriacich opatrení reaguje na kritiku

Nie je pravda, že Slovensko čaká pri konsolidácii verejných financií daňový masaker. Uviedol to tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR v súvislosti s nepresnými informáciami o zozname konsolidačných opatrení, ponuku ktorých minulý týždeň prezentovala dočasne poverená vláda.

10.10.2023 15:03
SR Bratislava Vláda Dočasná Schôdza TK BAX Foto:
Na snímke zľava dočasne poverený predseda vlády odborníkov Ľudovít Ódor a dočasne poverený minister financií SR Michal Horváth počas tlačovej konferencie po skončení 16. schôdze vlády SR 20. september 2023 v Bratislave.
debata (1)

„Nie je pravda, že nás čaká akýsi daňový masaker. Opatrenia sú rozložené na obdobie troch rokov tak, aby ich naša ekonomika zvládala priebežne spracovávať a nemali negatívny vplyv na životnú úroveň obyvateľov,“ zdôraznil rezort financií.

SR vláda schôdza konsolidácia opatrenia MF predstavenie TK BA Čítajte viac Zrušenie 13. aj rodičovského dôchodku. Škrtnutie sviatku, vyššie dane a prepúšťanie. Pozrite si 100 úsporných opatrení

Napríklad v roku 2024, keď sa bezpodmienečne musí s konsolidáciou začať, je podľa MF viac opatrení na výdavkovej strane (58 %) ako na strane príjmov (42 %). „Šestnásť percent zo všetkých opatrení tvorí vyššie zdanenie negatívnych externalít a 34 % zvýšenie príjmov menej škodlivých pre ekonomiku,“ spresnilo MF SR.

Desať percent opatrení má podľa rezortu financií za cieľ zoštíhlenie zamestnanosti vo verejnej správe a 25 % zacielenie sociálnych výdavkov. „Z veľkej časti sa dá finálny návrh opatrení vyskladať z výdavkovej časti. Budúca vláda nie je nijako záväzne nútená prijať viac opatrení na strane príjmov,“ podčiarklo ministerstvo financií.

Opatrenia v hodnote 10 miliárd eur podľa MF prekračujú objem potrebnej konsolidácie, čo znamená, že nasledujúca vláda bude mať rôzne možnosti, ako si vyskladať menu podľa svojich politických preferencií.

Ministerstvo financií SR dodalo, že ide o zoznam opatrení a až budúca vláda rozhodne, akou cestou sa vyberie. „Žiadne z týchto opatrení nie je schválené, keďže vláda odborníkov nemá na takéto rozhodnutia mandát,“ uzavrel rezort financií.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #bankrot #ministerstvo financií