Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku atakuje magickú hranicu, Indov u nás pracuje viac ako Poliakov

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej 100-tisícovej hranici. V auguste tohto roka na Slovensku pracovalo 99,3 tisíca cudzincov, čo bolo o 848 osôb viac ako v júli. V porovnaní s augustom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 16,3 tisíca viac cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

21.09.2023 10:40
gastronómia, jedlo, hamburger, reštaurácia,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Suverénne najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7-tisíc, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 37,9 tisíca.

Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac oproti augustu minulého roka zvýšil o 614 na takmer 10-tisíc. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,3 tisíca, nasledovali Česi so 6,7 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 6-tisíc.

mechanik, živnostník, práca, oprava auta Čítajte viac Na Slovensku nemá kto pracovať. Pre Srbov a Ukrajincov už nie sme atraktívni, vyše 80-tisíc miest nemá kto obsadiť

Na Slovensku však pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín. V minulom mesiaci u nás pracovalo 3,3 tisíca Indov. V porovnaní s augustom minulého roka ich pribudlo 2,3 tisíca. Indov pritom u nás pracuje viac ako napríklad Poliakov, Bulharov, Rakúšanov, či Nemcov. Poliakov totiž u nás v auguste pracovalo 3,1 tisíca, Bulharov 2,4 tisíca, Rakúšanov 468 a Nemcov 806.

Výraznejšie pritom stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska. Kým v auguste minulého roka u nás pracovalo 1,1 tisíca Gruzíncov, v minulom mesiaci ich už bolo takmer 1,8 tisíca. Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov je Kirgizsko. V auguste minulého roka nám s nedostatkom pracovnej sily pomáhalo 563 občanov tejto krajiny, v auguste tohto roka ich počet vzrástol na 956.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #cudzinci #migranti