Zamestnávatelia by štátnymi príslušníkmi tretích krajín mohli obsadiť miesta operátora v strojárskej výrobe, v hutníckom, gumárenskom a zlievárenskom priemysle, operátora elektronických zariadení, operátora vysokozdvižného vozíka, zvárača a obrábača kovov, nastavovača CNC strojov, stavebného a prevádzkového elektrikára, či údržbára. Štát by mohol udeliť najviac dvetisíc národných víz ročne.
Čítajte viac Tisíce Slovákov nechcú pracovať, tvrdia zamestnávatelia. Cudzinci majú „zalepiť" dieru na trhu, vláda chce rozdávať vízaPodľa pôvodného zoznamu mohli štátni príslušníci tretích krajín pochádzať z Arménska, Azerbajdžanu, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavska, Severomacedónskej republiky, Srbska, Tadžikistanu, Turkménska, Ukrajiny alebo Uzbekistanu. Na žiadosť zamestnávateľov do tohto zoznamu pribudli aj občania Filipín, Indonézie a Nepálu. „Potreba prijatia tejto právnej úpravy vychádza z naliehavosti situácie u niektorých povolaniach, ktoré sú dlhodobo identifikované ako zamestnania s nedostatkom pracovnej sily, najmä v rozširujúcej sa automobilovej výrobe," uviedol rezort práce.
Národné vízum možno podľa návrhu udeliť na výkon zamestnania u zamestnávateľa, ktorý je usadený na území Slovenska najmenej štyri roky. Ďalšou podmienkou je, že nedostal pokutu za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov a má splnené daňové a odvodové povinnosti.