Štátom dotované obedy dostanú od nového školského roka ďalšie tisíce žiakov

Od nového školského roka sa rozširuje poskytovanie štátnej dotácie na stravu v školách. Od septembra majú na dotáciu nárok aj deti zo stredných škôl v prvých štyroch ročníkoch osemročného vzdelávacieho programu a deti prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu na strednej škole, ak ich na školu prijali z ôsmeho ročníka základnej školy.

03.09.2023 10:56
škola, žiaci, deti, ZŠ Foto: ,
Žiaci prvej triedy počas slávnostného otvorenia nového školského roka 2022/2023 5. septembra 2022 na ZŠ Dr. Jozefa Dérera v Malackách.
debata (1)

Na dotáciu majú po novom rovnako nárok aj deti, ktoré si plnia povinné predprimárne vzdelávanie individuálnou formou v materskej škole.

Michal Ilko, Sociálna poisťovňa Čítajte viac Sociálna poisťovňa prichádza s veľkou novinkou. Povie vám, aký budete dostávať dôchodok a na čo všetko máte nárok

Pre novú oprávnenú skupinu detí na stredných školách poskytuje štát dotáciu na stravu vo výške 2,30 eura za každý deň, teda v rovnakej sume ako v prípade detí na druhom stupni základnej školy. Pri individuálnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole je dotácia na stravu vo výške 1,40 eura za každý odobraný obed. Poskytnutie dotácie na stravu na deti nie je automatické, rodič dieťaťa musí o túto dotáciu písomne požiadať zriaďovateľa školy cez školskú jedáleň.

V prípade oprávnených stredných škôl podávajú žiadatelia podajú písomnú žiadosť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny najneskôr do 10. septembra tohto roka. Dotáciu na stravu dostane žiadateľ preddavkovo do 25. septembra tohto roka. Ak žiadateľ podá žiadosť po 10. septembri, dotáciu dostane až od októbra.

Nárok na štátnu dotáciu na stravu tak má od septembra tohto roka aj približne 11-tisíc žiakov prvých štyroch ročníkov osemročných gymnázií. Zavedenie dotácie aj pre žiakov osemročných gymnázií si do konca tohto roka vyžiada 101,2 tisíca eur a v ďalších rokoch 303,6 tisíca eur ročne. Novela zákona tak zrovnoprávni deti, ktoré chodia na základnú školu a deti, ktoré študujú na osemročných gymnáziách a sú v rovnakom veku.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #dávky #škola