Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej hranici, pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej 100-tisícovej hranici. V júli tohto roka na Slovensku pracovalo 98,4 tisíca cudzincov, čo bolo o 1,2 tisíca osôb viac ako v júni. V porovnaní s júlom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 17,1 tisíca viac cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

21.08.2023 10:16
automobilka, Foto:
Zvyšovanie miezd je citeľné predovšetkým v automobilovom a IT sektore.
debata (4)

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7,3 tisíca, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 37,3 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac oproti júlu minulého roka zvýšil o 772 na 10-tisíc.

PVV, programové vyhlásenie vlády, Ľudovít Ódor, vláda, Čítajte viac Tisíce Slovákov nechcú pracovať, tvrdia zamestnávatelia. Cudzinci majú „zalepiť" dieru na trhu, vláda chce rozdávať víza

Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,3 tisíca, nasledovali Česi so 6,8 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,9 tisíca.

Na Slovensku pritom pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín. V minulom mesiaci u nás pracovalo 3,2 tisíca Indov. V porovnaní s júlom minulého roka ich pribudlo viac ako 2,3 tisíca. Výrazne stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska. Kým v júli minulého roka u nás pracovalo 982 Gruzíncov, v minulom mesiaci ich už bolo takmer 1,9 tisíca. Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov je Kirgizsko. V júli minulého roka nám s nedostatkom pracovnej sily pomáhalo 513 občanov tejto krajiny, v júli tohto roka ich počet vzrástol na 943.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #cudzinci #pracovníci