Rodiny s malými deťmi si od septembra prilepšia, štát im začne vyplácať vyššie príspevky

Rodiny s malými deťmi si od septembra prilepšia. Úrady práce a sociálnych vecí im začnú od budúceho mesiaca vyplácať vyššie sumy rodičovského príspevku. Informovalo o tom ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

15.08.2023 18:05
rodina, mama, dcéra, varenie, pečenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Sumy rodičovského príspevku sa mimoriadne zvýšili už od začiatku augusta. Keďže rodičovský príspevok sa vypláca mesačne pozadu, prvé zvýšené sumy tohto príspevku poberatelia dostanú na svoj účet v septembri za august. Táto rodinná dávka sa pritom štandardne pravidelne zvyšuje až od 1. januára. Skoršie zvýšenie rodičovských príspevkov má rodinám s malými deťmi kompenzovať vysokú infláciu.

Ódor Čítajte viac Štát ohlasuje novú pomoc. Budú sa rozdávať 100 eurovky, kto ich dostane?

Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok na materskú dávku, ide o nárast sumy tejto dávky o 60,70 eura na 473,30 eura. Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok od začiatku augusta stúpol z 301 eur na 345,20 eura. Od 1. januára budúceho roka sa však rodičovský príspevok zvyšovať nebude.

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičom na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku alebo do šesť rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Od septembra tohto roka sa pritom zavádza novinka. Rodičia detí vo veku od troch do šiestich rokov budú môcť od nového školského roka aj naďalej dostávať rodičovský príspevok v rovnakej výške, ak ich dieťa neprijali do spádovej materskej školy. V júni tohto roka poberalo rodičovský príspevok viac ako 138-tisíc osôb a úrady práce im vyplatili spolu 51,7 milióna eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #rodičovský príspevok