Platy rastú dvojciferným tempom. Veľa zamestnaní už konečne začalo porážať infláciu

Nominálna mesačná mzda v júni tohto roka medziročne rástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach ekonomiky. Mzdy vo väčšine z nich rástli dvojciferným tempom.

11.08.2023 10:19
muž, zamestnanec, práca Foto:
Ilustračné foto.
debata (10)

Najvyšší rast na úrovni 15 percent si zachoval sektor ubytovania s priemernou mzdou 1 082 eur. Najnižšie tempo rastu miezd pod úrovňou 10 percent bolo v doprave a skladovaní, kde priemerný zárobok v júni dosiahol 1 297 eur a v informáciách a komunikácii s priemernou mzdou 2 372 eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Negatívnemu vplyvu vysokej inflácie odolala v júni polovica sledovaných odvetví. Reálne mzdy vzrástli najdynamickejšie v sektore ubytovania, a to o 3,8 percenta. Miernejšie rasty sa prejavili vo vybraných trhových službách, kde v júni priemerná mzda dosiahla 1 440 eur, v stavebníctve stúpla na 1 044 eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev na 703 eur a vo veľkoobchode na 1 468 eur.

Naopak, pokles reálnych miezd pretrval v doprave a skladovaní, v predaji a oprave vozidiel s priemerným zárobkom 1 394 eur, ďalej v priemysle s priemernou mzdou 1 515 eur, v maloobchode s priemerným zárobkom 1 071 eur a najvýraznejšie sa pokles reálnych miezd prejavil v odvetví informácií a komunikácie, a to o 4,5 %.

Nominálne mesačné mzdy v súhrne za prvý polrok tohto roka rástli vo všetkých odvetviach v rozsahu od 7 percent v odvetví informácií a komunikácie až do 18,2 percenta v ubytovaní. Po zohľadnení vplyvu inflácie od začiatku roka rast reálnych miezd dosiahlo len ubytovanie, o 4 percentá a mierny nárast miezd pocítili aj zamestnanci pracujúci v stavebníctve či v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev.

V ostatných odvetviach zamestnanci zarobili reálne menej ako v prvom polroku minulého roka. Pokles reálnych miezd sa najviac prejavil v informáciách a komunikácii o 5,8 percenta, o viac ako 3 percentá klesli mzdy v doprave a skladovaní a tiež v priemysle.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #platy #mzdy