Premiér Ódor o hypotékach: Nebudeme sa skladať bohatším na drahé nehnuteľnosti v Bratislave

Zvyšovanie úrokových sadzieb by nemalo mať zásadný vplyv na splátky hypoték občanov. Podľa dočasne povereného premiéra vlády odborníkov Ľudovíta Ódora v mnohých prípadoch rozdiel v splátke po navýšení ostane pomerne nižšou časťou ich rozpočtu. Dodatočné náklady nepredstavujú podľa neho vo väčšine prípadov viac ako sto eur.

09.08.2023 14:25
debata

To však podľa Ódora neznamená, že nejaké problémy nemôžu nastať. No pôjde podľa jeho slov možno tak o jedno percento domácností, ktoré môžu mať nejaký problém. „Nejde teda o celospoločenský problém,“ povedal Ódor.

Premiér Ľudovít Ódor o hypotékach: Nestrašte, že ľudia prídu o byty
Video
Premiér Ľudovít Ódor o tom, prečo nárast úrokových sadzieb hypotekárnych úverov nepovažuje vláda za kritický problém.

Vzhľadom na to, že slovenský úverový nárast bol v posledných rokoch extrémny, na hypotéky dohliadala aj Národná banka Slovenska. V zásade podľa Ódora platí, že hypotéky banky väčšinou poskytovali pre stredné a vyššie príjmové kategórie, zväčša na drahé nehnuteľnosti v hlavnom meste. „Strašiť tým, že teraz 20 až 30 % príde o strechu nad hlavou, nie je na mieste,“ skonštatoval Ódor.

Podľa neho boli sadzby hypoték dlhé roky abnormálne nízke a aj teraz po zvyšovaní sú stále nižšie, ako keď sme vstupovali do eurozóny.

pozostalý dôchodok, smútok, strata blízkeho, hypotéka, osamelá žena Čítajte viac Narástli úroky na hypotékach až príliš vysoko? Ani zďaleka

Ódor si nemyslí si, že vláda či daňoví poplatníci by sa mali skladať a pomáhať dlžníkom z dobre situovanej domácnosti. A ak aj nejaké riešenie príde, dotkne sa len malej časti obyvateľstva. „Moje očakávanie je, že dohodnuté riešenie, ktoré v rámci pracovnej skupiny príde, nebude zaťažovať štátny rozpočet,“ poznamenal Ódor.

No hypotéky budú podľa neho témou aj po voľbách pre ďalšiu vládu, ktorá môže prísť so svojimi vlastnými riešeniami.

debata chyba
Viac na túto tému: #hypotéka #Ľudovít Ódor