Zákazníci zaplatia napríklad za viedenské párky po novom 6,01 eura, ktoré doteraz stáli 3,19 eura. „Skutočné ceny“ spočítali univerzitní vedci tak, že k obvyklým výrobným nákladom pridali aj dopady produkcie potravín na pôdu, klímu, vodu a zdravie. Zdraženie bude citeľné. Napríklad tristogramové balenie syra zdražie o 94 percent, z 2,49 na 4,84 eura, informuje portál iDnes.cz .
Vedci vyčíslili skryté náklady pri syre na 2,35 eura. Tie tvoria škody z emisií metánu a oxid uhličitý (85 centov), zo znečistenia pôdy intenzívnou produkciou krmív (76 centov), z dopadu používania pesticídov a ďalších faktorov na zdravie farmárov (63 centov). Niečo málo cez desať centov je účet za znečistenie podzemných vôd napríklad hnojivami.
Čítajte viac Švédskom otriasa realitná kríza: siahnu banky na byty a rozšíri sa problém do zvyšku Európy?Pri čisto rastlinných produktoch si ľudia priplatia menej, pretože dopad na životné prostredie je tam menší. Za ovocný jogurt zákazníci zaplatia o 37 centov viac, ako doteraz. Napríklad vegánske rezne zdražia len o 5 percent. Veľmi vysoké sú environmentálne dopady u mäsa a mliečnych výrobkov.
Kampaň reťazca
Hlavným účelom kampane je zviditeľniť značku Penny a poukázať na jej spojenie s ekologickými trendmi. „Vidíme, že mnoho našich zákazníkov trápia trvalo vysokými cenami potravín. Napriek tomu musíme čeliť nepríjemnej správe, že ceny našich potravín, ktoré vznikajú v dodávateľskom reťazci, neodrážajú ekologické náklady,“ cituje server manažéra Penny Stefana Görgesa.
Kampaň, ktorá má trvať týždeň, chce vytvoriť u zákazníkov povedomie o probléme. Dodatočné príjmy z vyšších cien plánuje materská Rewe Group venovať na projekt ochrany klímy a zachovania rodinných fariem v alpskom regióne.
Treba zásadné opatrenia
Nemecký Greenpeace iniciatívu pochválil. „Skutočné ceny v Penny jasne ukazujú, že mnohé potraviny sa vyrábajú bez ohľadu na životné prostredie a klímu,“ tvrdí organizácia pre nemecký portál saechsische.de. Ale to podľa nich nestačí.
„Po kampani v supermarkete musia konečne nasledovať zásadné opatrenia. Reťazce sú rovnako zodpovedné ako vláda,“ povedal v pondelok poľnohospodársky expert environmentálnej organizácie Matthias Lambrecht. Greenpeace odhaduje environmentálne a klimatické škody spôsobené výrobou mäsa a mliečnych výrobkov v Nemecku na približne šesť miliárd eur ročne.