Minimálna hodnota gastrolístkov opäť stúpne. O koľko vám dá zamestnávateľ viac?

Sumy stravného pre zamestnancov sa zvýšia už druhýkrát v tomto roku. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu opatrenia, ktorú rezort práce predložil do pripomienkového konania. To, odkedy sa tak stane, bude podľa ministerstva práce a sociálnych vecí závisieť od dĺžky legislatívneho procesu k návrhu samotného opatrenia.

26.07.2023 12:34
reštaurácia, obed, mladý pár, gastronómia Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Minimálna hodnota stravovacej poukážky má stúpnuť zo súčasnej sumy 5,48 eura na 5,85 eura. Ministerstvo práce tak reaguje na rastúce ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Už v júni totiž dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní hodnotu 105,8, čo predstavuje zvýšenie o 5,8 percentu­álneho bodu oproti základni.

reštaurácia, obed, mladý pár, gastronómia Čítajte viac Gastrolístky, gastrokarty alebo finančná hotovosť. Aké novinky v stravovaní prichádzajú v roku 2023?

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 percent stravného pre pracovné cesty v trvaní 5 až 12 hodín. Pri sume stravného 7,80 eura bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,85 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku aj vo vyššej hodnote.

Návrhom opatrenia sa má suma stravného pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zvýšiť zo 7,30 eura na 7,80 eura, nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 10,90 eura na 11,60 eura a nad 18 hodín trvania pracovnej cesty zo 16,40 eura na 17,40 eura. Sumy stravného pri pracovných cestách sa naposledy zvýšili od 1. júna tohto roka

1 debata chyba
Viac na túto tému: #gastrolístky #zamestnanci