Vláda odovzdáva štátnu pokladnicu v plnej sile. Prázdna špajza to rozhodne nie je

Odchádzajúca vláda odovzdá svojim nástupcom štátnu pokladnicu v lepšom stave, ako ju v roku 2020 preberala. Aktuálne má Slovensko k dispozícii hotovosť vo výške 8,5 miliardy eur.

12.05.2023 11:51
SR NRSR 78. schôdza rokovanie BAX Foto: ,
Na snímke zľava Igor Matovič (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), minister práce Milan Kajniak (Sme rodina), poslanci Martin Fecko a Michal Šipoš (obaja OĽANO).
debata (65)

Vláda odborníkov by mohla do volieb fungovať aj bez toho, aby vstúpila na finančné trhy. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Marcel Klimek.

„Štátna pokladnica je, dalo by sa povedať, plná do prasknutia. Keby aj nastupujúca vláda úradníkov nevstúpila na finančné trhy počas celého svojho obdobia, chod a fungovanie štátu je riadne zabezpečené,“ povedal Klimek.

VIDEO: Hegerova vláda spieva hymnu na svojom poslednom zasadnutí.

Video

Pri nástupe vlády Igora Matoviča (OĽANO) bola v štátnej pokladnici iba miliarda eur, čo podľa štátneho tajomníka postačovalo na financovanie štátu približne na dva týždne. Navyše vzťahy štátu s bankami boli zlé, a tie odmietali financovať Slovenskú republiku. K stabilizácii financovania štátu podľa Klimeka prispela aj dohoda so Slovenskou bankovou asociáciou. „Môžeme s čistým svedomím povedať, že verejné financie odovzdávame v lepšom stave, ako sme ich prevzali,“ dodal.

odor Čítajte viac Ódor zareagoval na obvinenie, že si ho vybral Soros. Nový premiér sa poďakoval Ficovi

Klimek pripomenul, že vláda a MF sa museli vyrovnať s viacerými krízami. Na sanáciu následkov pandémie ochorenia COVID-19 podľa neho vláda vyčlenila 9,7 miliardy eur a na energopomoc ďalších 8,2 miliardy eur. Spolu je to za tri roky približne 3300 eur na každého občana Slovenska.

K úspechom odchádzajúceho kabinetu aj ministerstva Klimek priradil aj prekvapivo nízky deficit štátneho rozpočtu na úrovni 2,04 % a pokles dlhu Slovenska na úroveň necelých 58 % hrubého domáceho produktu (HDP). Slovensko sa tak vlani dostalo medzi krajiny, ktoré plnia maastrichtské kritériá. V predkrízovom roku 2019 bol však deficit verejnej správy 1,35 % HDP a dlh verejnej správy dosiahol 48,46 % HDP.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #vláda SR #Štátna pokladnica