EÚ predstavila riešenie ukrajinského obilia. Profitovať bude z neho aj Slovensko

Európska komisia (EK) dočasne zakázala dovoz pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny. Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski v stredu spresnil, že tieto opatrenia budú doplnené finančnou podporou vo výške 100 miliónov eur pre poľnohospodárov z Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.

04.05.2023 10:10
Ursula von der Leyenová Foto: ,
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
debata (11)

Slovensko získa 5,24 milióna eur.

Komisia uviedla, že ide o reakciu na vážne logistické problémy, ktoré sa vyskytli v piatich členských štátoch vrátane Slovenska, v súvislosti s dovozom niektorých agrokomodít z Ukrajiny po uvoľnení colných bariér a zrušení kvót.

ukrajinské obilie Čítajte viac Prečo proti ukrajinskému obiliu protestujú slovenskí farmári a Vlčan ho chce kontrolovať?

„Mojou prioritou bolo pracovať na spoločnom európskom riešení, ktoré podporí farmárov najviac postihnutých zvýšeným dovozom z Ukrajiny,“ uviedol Wojciechowski na svojom účte na Twitteri.

Komisár potvrdil, že exekutíva EÚ navrhla prideliť 100 miliónov eur poľnohospodárom v členských štátoch „prvej línie“ vystavenia sa dovozom z Ukrajiny. Komisia pre Bulharsko vyčlenila 9,77 milióna eur, Maďarsko dostane 15,93 milióna eur, Poľsko získa 39,33 milióna eur, Rumunsko 29,73 milióna eur a pre Slovensko je určených 5,24 milióna eur.

Komisia v utorok zdôraznila, že Bulharsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko sa zaviazali zrušiť nedávno prijaté jednostranné opatrenia týkajúce sa pšenice, kukurice, repky a slnečnice, ale tiež akýchkoľvek iných produktov pochádzajúcich z Ukrajiny, aby sa mohli stať príjemcami dodatočnej finančnej pomoci pre farmárov.

Wojciechowski pripomenul, že návrh EK umožňuje doplniť túto finančnú podporu z rozpočtu EÚ až do výšky 200 % o národné subvencie. Zároveň dodal, že v rámci exekutívy EÚ bude aj naďalej pokračovať v práci s cieľom posilniť solidaritu s poľnohospodármi z uvedených piatich členských krajín a zachovať zároveň solidaritu s Ukrajinou, ktorá čelí ruskej agresii.

Komisia je pripravená preventívne opatrenia na zákaz dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny predĺžiť aj po 5. júni.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #Európska komisia