Vajcia poriadne zdraželi. Desať ich stojí vyše 3 eurá. Pred rokom to bolo ani nie 1,5 eura

Ceny slepačích vajec vzrástli medziročne o 80 percent. Priemerný Slovák týždenne spotrebuje štyri až päť kusov. Ovčie mlieko a výrobky z neho predstavujú len niečo viac ako jedno percento z celkovej mliečnej spotreby. TASR o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR v súvislosti s veľkonočnými sviatkami.

07.04.2023 10:06
varecha, farbenie vajicok, Foto:
Ilustračné foto.
debata (13)

„Slepačie vajcia sú potravinou, ktorej cena sa výrazne zmenila za posledný rok. Vo februári 2022 sme za desať vajec zaplatili 1,43 eura, tento rok vo februári to bolo 3,14 eura, čo bola viac ako dvojnásobná cena,“ uviedol ŠÚ s tým, že zdražovanie sa prejavilo najmä za posledný rok.

V roku 2022 slovenskí farmári vyprodukovali takmer 765 miliónov slepačích vajec, z ktorých takmer dve tretiny mali pôvod v hydinárňach na území Nitrianskeho kraja," priblížili štatistici. Produkcia za posledné tri roky klesla o sedem percent za posledných päť rokov o 19 percent. „V prepočte na obyvateľa slovenská produkcia dosahuje niečo vyše 150 kusov vajec za rok,“ poznamenali.

slovensky vyrobok, obchod, kvalita z nasich regionov, potraviny Čítajte viac Česi porovnali slovenské zastropované ceny potravín s vlastnými zľavami. Výsledky ich prekvapili

ŠÚ pokračuje, že ďalším symbolom veľkonočných sviatkov je jahňa. Na slovenských farmách vlani priviedli na svet 138.000 jahniat, väčšina však putovala za hranice SR. „Hoci obyvateľ SR skonzumuje ročne až 70 kilogramov mäsa, jahňacina tvorí z toho úplne zanedbateľný podiel, len 10 dekagramov na obyvateľa za rok,“ skonštatovali štatistici.

Obľúbenými veľkonočnými potravinami sú tiež produkty z ovčieho mlieka. Na Slovensku sa v minulom roku veľkokapacitne chovalo 260.000 oviec, ich počet postupne klesá. Súčasne slovenské farmy vyprodukovali viac ako 11.700 ton ovčieho mlieka. „Takmer tri štvrtiny z tohto objemu predali chovatelia nákupcom mlieka. Vo vlastných prevádzkach spracovali iba niečo viac ako pätinu z tohto objemu a vyrobili tak 547 ton ovčieho syra,“ uviedol Štatistický úrad SR.

Producenti mliečnych výrobkov v SR tiež vyrobili celkovo 272 ton ovčieho tvarohu či syra a viac ako 4400 ton bryndze, ide o údaje z roku 2021. Spotreba výrobkov z ovčieho mlieka je podľa štatistikov pomerne nízka, zodpovedá 2,4 kilogramu na obyvateľa.

ŠÚ zároveň poukázal aj na zvýšenie cien niektorých iných potravín. Cena cukru vo februári dosiahla 1,46 eura za kilo, medziročne bola vyššia o 74 percent a v porovnaní s februárom 2019 narástla o 116 percent. Cena zemiakov medziročne stúpla o takmer 50 percent, dusenej bravčovej šunky, údenej slaninky či klobások a bryndze o približne 30 percent. Cena vodky a rumu stúpla asi o osem percent, minerálna voda o 15 percent a káva o 17 percent.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #vajcia