Za vysokú infláciu môžu aj vajcia. Najviac zdraželi v Česku, Maďarsku a na Slovensku

V rámci EÚ vzrástli najviac ceny vajec v Česku, medziročne až o 85 %, a v tesnom závese boli Maďarsko (80 %) a Slovensko (79 %).

11.03.2023 17:22
vajíčko, vajíčka, vajcia Foto:
Medziročne ceny vajec najviac vzrástli v Česku, Maďarsku a na Slovensku.
debata (4)

Vysoká miera inflácie v Európskej únii (EÚ) tvrdo zasiahla domácnosti v celom bloku a upriamila pozornosť na jednu zo základných položiek, ktorou je vajce. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Európsky štatistický úrad Eurostat v piatok oznámil, že priemerná cena vajec, dôležitej a základnej potraviny pre chudobné rodiny aj gurmánskych kuchárov, vzrástla za 12 mesiacov do konca januára 2023 o 30 %. Vajíčko sa tak stalo symbolom toho, ako rastúce životné náklady zasiahli každého v 27-člennom bloku.

Hoci najnovšie údaje o vývoji inflácie odhalili, že tempo jej rastu v 20-člennej eurozóne začalo vo februári klesať a dosiahlo 8,5 %, sektor potravín, alkoholu a tabaku pokračoval v raste, a to medziročne o 15 %. Vajíčka pritom predbehli takmer všetky potraviny. Pred dvoma rokmi bolo tempo zvyšovania cien vajec stále nízke, na úrovni 1 %, minulý rok však stúplo na 7 % a vo februári 2023 dosiahlo 30 %.

peniaze, bankovky, peňaženka, šetrenie, výplata Čítajte viac Mzdy na papieri rastú, no na infláciu to nestačí. Sme na tom horšie ako pred rokom, západné krajiny sú ďaleko pred nami

V rámci EÚ vzrástli najviac ceny vajec v Českej republike, medziročne až o 85 %, a v tesnom závese boli ďalšie dve stredoeurópske krajiny, Maďarsko (80 %) a Slovensko (79 %). Nemecko a Luxembursko boli na opačnom konci, pričom obe zaznamenali miernejší nárast cien vajec, o 18 %.

Aj v Spojených štátoch sa ceny vajec za uplynulý rok prudko zvýšili. Prispelo k tomu prepuknutie vtáčej chrípky a tiež prudký rast inflácie, ktorá dosiahla najvyššiu úroveň za celé desaťročia. Podľa najnovších údajov priemerná maloobchodná cena tucta vajec v USA dosiahla v decembri 4,25 USD (4,03 eura), čo je oveľa viac ako 1,79 USD o rok skôr.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #miera inflácie #vajcia #ceny potravín #ceny vajec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy