Úroky na hypotékach atakujú päť percent, na čo sa pripraviť? Nárast splátky môže vyskočiť až o stovky eur (tabuľka)

Slovenské banky ani na jeseň neprestávajú dvíhať sadzby na hypotekách.

08.10.2022 09:27
hypotéka, bývanie, Foto:
Ilustračné foto.
debata (7)

„Zvyšovanie sadzieb hypoték je už pomaly dennou záležitosťou. Ukazuje sa, že kto na jar váhal, dnes svoju nerozhodnosť ľutuje. Sadzby sú pri niektorých fixáciách vyššie ako 4 % a podľa úrovne zabezpečenia sa blížia až k 5 %. Najdrahšie hypotéky tak nemajú ďaleko k najlacnejším spotrebným úverom,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Na zvyšovanie sadzieb a s ním spojené riziká sa upozorňovalo už dávno a pravdepodobne zovšednelo. Neustále preteky bánk, ktorá ponúkne nižšiu sadzbu, neprispievalo dôveryhodnosti varovaniam. Stále tu však boli opatrenia Národnej banky Slovenska.

Opatrenia NBS prikazovali dlžníkom neminúť 40 % príjmu na splácanie dlhov a zároveň byť schopný splácať dlh drahší o 2 %. Opatrenia boli na prvý pohľad prísne, no súčasný vývoj sadzieb je ešte razantnejší.

banka bankomat pobočka Čítajte viac Ďalšie banky zdražujú hypotéky. Úroky nezadržateľne smerujú nad 3 percentá

Kde sa až zastavia sadzby hypoték je nemožné predpovedať. Dnes sú v rozmedzí od 2,2 % do 4,49 % a ich výška závisí od výšky zabezpečenia (pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti), využívaní služieb banky (čím viac produktov, tým nižšia sadzba), fixácie úrokovej sadzby, ekologickosti nehnuteľnosti…

Či hypotéky pokoria aj päťpercentnú hranicu, nie je otázka dnešných dní, no fakt je, že štvorpercentná hranica dlho neodolávala. Na čo by sa mali dlžníci pripraviť? Nárast splátky o desiatky eur je minimum, pri hypotékach vo výške cien novostavieb pôjde o stovky eur, informuje spoločnosť Swiss Life Select v tlačovej správe.

Podiel na príjme

Nárast splátky, samozrejme, nikoho nepoteší, no so zvyšujúcou sa splátkou sa zvyšuje aj jej podiel na príjme. Ak dnes tvorí splátka 30 % príjmu, pri zvýšení sadzby na 5 % môže predstavovať až 47-percentný podiel. Kto minie na splácanie hypotéky 40 % príjmu, po zvýšení sadzby bude míňať 62 % a kto potrebuje pre splátky hypotéky vyžiť z polovice príjmu, bude sa musieť naučiť žiť z 22,5 % príjmu.

Do akej miery sa zhorší finančná situácia rodín závisí aj od zostávajúceho trvania hypotéky. Čím dlhší čas do jej splatenia, tým viac sa bude treba uskromniť.

Zdraženie hypoték je fakt, ktorému sa s veľkou pravdepodobnosťou dlžníci bez ohľadu na dĺžku fixácie úroku nevyhnú.

Ako sa na to pripraviť?

  • Znížte výdavky: Prehodnoťte svoje nákupné správanie a opodstatnenosť výdavkov.
  • Simulujte zdraženie: Nechajte si vypočítať výšku splátky novej hypotéky a rozdiel medzi budúcou a dnešnou splátkou si už dnes odkladajte.
  • Zlepšite si príjmy: Každé pravidelné euro navyše k bežnému príjmu je prínosom. Hľadanie lepšie plateného zamestnania alebo brigád je jedným v prvých krokov dlžníkov s finančnými problémami. Nečakajte zbytočne dovtedy.
  • Vytvorte si bezpečie: Zvýšené príjmy, upravené výdavky a simuláciu splátky použite na pravidelnú tvorbu finančnej rezervy. Pri zvýšení splátky v budúcnosti bude rodinný rozpočet nastavený na nižšie sumy, mesačná úspora sa môže presmerovať do splácania a ak to nebude stačiť, dlh sa môže splácať aj z finančnej rezervy.
7 debata chyba
Viac na túto tému: #hypotéka #úroky #splátky