Pomoc je nedostatočná a pri senioroch žiadna, kritizuje pomoc vlády Jednota dôchodcov na Slovensku

Na jednorazový príspevok pre ľudí, ktorých najviac postihlo zdražovanie, by mala vláda vynaložiť 133 miliónov eur.

08.04.2022 09:38
Milan Krajniak Foto: ,
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak
debata (4)

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) nesúhlasí s navrhovanou pomocou, ktorú prináša vláda v boji so zdražovaním. Pomoc je nedostatočná a pri senioroch žiadna, tvrdí predsedníčka JDS Valéria Pokorná.

„Na Slovensku je pätina obyvateľov seniorov a ešte žiadna z vlád ani v minulosti takto proti nám, seniorom takto nevystupovala," uviedla zástupkyňa JDS. Pomoc, ktorú vláda na riešenie ponúka ostatným nízkopríjmovým skupinám obyvateľov, podľa nej situáciu so zdražovaním nerieši. „Štrajkujú už lekári a veríme, že sa k protestom proti vláde pripoja aj ďalší. My sa určite pripojíme," zdôraznila. Výdavky jedného seniora sa podľa nej od januára zvýšili v priemere o 15 percent. Upozorňuje na to, že už v súčasnosti je každý tretí poberateľ starobného dôchodku s príjmom pod hranicou chudoby. „Je to viac ako 360-tisíc seniorov," tvrdí.

Milan Krajniak Čítajte viac Vláda pripravila pomoc pre najslabších. Česko, Maďarsko, Poľsko či Nemecko však robia oveľa viac

Na jednorazový príspevok pre ľudí, ktorých najviac postihlo zdražovanie, by mala vláda vynaložiť 133 miliónov eur. Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), najväčšia suma má smerovať pre rodiny s nezaopatrenými deťmi vo veku do 19 rokov vrátane. Týmto rodinám chce vláda poskytnúť jednorazový 100-eurový prídavok na dieťa, celkovo by mali tieto rodiny dostať takmer 102 miliónov eur. Ľudia s nízkymi príjmami bez detí by mali celkovo dostať 25,3 milióna eur a rodiny v hmotnej núdzi 5,8 milióna eur. Tieto príspevky by mala vláda vyplatiť do júna tohto roka.

Jednorazový prídavok na dieťa v sume 100 eur chce vláda podľa Krajniaka vyplatiť na takmer 1 milión detí vo veku do 19 rokov vrátane. Pomoc pre rodiny v hmotnej núdzi by mala smerovať pre takmer 58-tisíc domácností, v ktorých žije 122-tisíc ľudí. Nízkopríjmovým rodičom vyplatí vláda finančný príspevok v prípade, ak ich mesačný príjem je do 804 eur. „V takom prípade hovoríme aj o zvýšení daňového bonusu na 100 eur a bude sa to týkať zhruba 258-tisíc rodičov," povedal minister práce. Ďalšími osobami, ktorým chce vláda pomôcť, sú nízkopríjmoví uchádzači o prácu bez detí, opatrovatelia, osobní asistenti a osoby v dôchodkovom veku, ktorým nevznikol nárok na penziu. Aj tieto osoby dostanú jednorazový príspevok v sume 100 eur.

Vládna koalícia podľa Krajniaka ešte rokuje o tom, odkiaľ na tieto výdavky vezme zdroje. Podľa strany Sme rodina by mala vláda zvýšiť dane z tabaku, alkoholu a hazardu. Ďalšou možnosťou je podľa Krajniaka viazanie investičných výdavkov v štátnom rozpočte na tento rok v sume 133 miliónov eur. Tieto financie by sa podľa podpredsedu strany Sme rodina viazali až do momentu, kým sa ukáže, že štát bude mať vyššie daňové príjmy, ako očakával.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #zdražovanie #Jednota dôchodcov na Slovensku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy