Môžeme obsadiť 58 000 pracovných miest Ukrajincami, tvrdí Krajniak

O prácu na Slovensku sa môžu bez prekážok uchádzať Ukrajinci, ktorí požiadajú o dočasné útočisko. Aktuálne ich je 23 000.

13.03.2022 15:06
práca, robotníci, stroj Foto:
Očakáva sa výrazný nárast Ukrajincov, ktorí sa budú chcieť na Slovensku zamestnať.
debata (3)

Slovenský pracovný trh je schopný absorbovať takmer viac ako 58 000 vojnových utečencov z Ukrajiny bez toho, aby to Slováci pocítili. V súčasnosti je k dispozícii až 70000 voľných pracovných miest, o ktoré z veľkej časti nie je záujem. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

„Nechal som si vypracovať analýzu, z ktorej vyplýva, že náš trh je schopný absorbovať počas mesiacov, to znamená nie zo dňa na deň, zhruba 58.615 pracovných miest, na ktorých môžu pracovať Ukrajinci, takých, kde nevezmú prácu občanom Slovenskej republiky,“ povedal Krajniak. Ide podľa ministra napríklad o upratovacie práce, miesta v cestovnom ruch či gastro sektore.

O prácu na Slovensku sa môžu bez prekážok uchádzať Ukrajinci, ktorí požiadajú o dočasné útočisko. Krajniak spresnil, že aktuálne je takých ľudí 23 000, no v nasledujúcich týždňoch očakáva nárast až o ďalších 100 000 ľudí. Pri odhade, že by o dočasné útočisko požiadalo približne 120.000 – 150.000 ľudí z Ukrajiny, a z nich bude polovica detí a druhá polovica ekonomicky aktívnych, tak by to podľa ministra nemalo ohroziť slovenský pracovný trh. Podnikatelia majú navyše podľa Krajniaka s ukrajinskými zamestnancami dobré skúsenosti.

urad prace , vazovova ulica Čítajte viac Ukrajincov chcú bane aj služby. Štátny portál eviduje vyše 80-tisíc ponúk

S tým súhlasil aj predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Ten však Krajniakovi vyčítal, že vláda zabúda na pomoc slovenským občanom zasiahnutým vlnou zdražovania, osobitne nízkopríjmovým rodinám a dôchodcom. Obaja politici sa nezhodli na spôsobe valorizácie rastúcich cien pre dôchodcov a podľa Pellegriniho vláda v tomto roku tejto skupine obyvateľstva nepridá navyše žiadne prostriedky.

Rezort práce totiž plánuje presunúť vyplatenie 13. dôchodku z decembra na máj alebo jún a v budúcom roku zvýšiť dôchodky o 8,3 %. To je však podľa Pellegriniho valorizácia, ktorá vyplýva z rastu cien a ktorú by vláda tak či tak musela uskutočniť. Krajniak pripomenul, že vláda ako pomoc pre dôchodcov priniesla v tomto roku očkovací bonus či doplatky na lieky. V budúcnosti by seniorom mal podľa ministra pomôcť aj rodičovský bonus. Na tom sa však ešte vládna koalícia nezhodla.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #pracovný trh #vojna na Ukrajine #Milan Krajniak #zamestnávanie Ukrajincov
Flowers